Hajnali négy óra, odakint még sötét van, de valaki már kitöltötte a pálinkát. És meg is itta. Hamarosan fehér kötény feszül minden hason, a gázpalack és a lábos is a helyén.
A Karácsony előtti időszak és a fagyos január a legtökéletesebb időszak a disznóvágásra, ez Magyarországon hagyomány. Már évszázadok óta időzítik ekkora a disznóhizlalás végét, mert a fagyott disznóhús tovább eláll. Kevés egyéb olyan tradicionális magyar népszokás van, ami egyszerre ennyi húshoz juttatná a családot, így számtalan különböző, fifikás módszert dolgozott ki a parasztság arra, hogyan tarthat ki minél tovább a készlet.Persze a disznóvágást nem lehet elintézni ennyivel, hogy leszúrják, elteszik oszt megeszik. Régen akkor esemény volt a háznál, hogy a gyerekek még iskolába sem mentek. Összegyűlt a család, átjött a koma, a szomszéd, a böllér, itták a pálinkát, és elintézték a disznót.
Az asszonyok sütötték a vért, tisztították a belet, pucolták a hagymát, töltötték a hurkát és a pálinkát, és ügyeltek, hogy semmi se menjen veszendőbe.
A disznóvágás, ami ma is fárasztó egy program (főleg, ha annyit iszik mellé az ember, amennyit illik), bőven eltart egy napig. A böllér feldarabolja a húst, a nagyját elteszik, sózzák, füstölik, egy részét ledarálják kolbásznak, hurkának, egy részét pedig elkészítik még aznapra disznótorosnak.
Mert a lényeg mégiscsak a disznótor. Annak idején, amikor kész lett a disznótoros, a böllér körbejárta a család közeli rokonait, barátait, és invitálta őket – de úgy, mintha virrasztásra kéne menni. A végén persze elárulta, hogy a disznót kell megsiratni, a kedves meghívást pedig vajmi kevesen utasították vissza. A jó disznótor természetesen danolásba fullad, ha nem, akkor az nem disznótor, hanem valóban virrasztás.
Kész szerencse, hogy a disznóvágásnak a mai napig hatalmas rajongótábora van, így nagyjából – a szögbelövőt, gázpalackos pörkölést és egy-két kisebb technikai vívmány használatát leszámítva – eredeti formájában őrizte meg a néphagyomány, így ha megfelelő helyre megyünk, igazi disznótorossal találhatjuk szembe magunkat.
Göcsejen például részt vehetünk – különböző turnusokban – egy igazi, hamisítatlan falusi disznóvágáson, sőt, segíthetünk is. Szálkán is rendszeresen szerveznek disznótoros hétvégéket az elpuhult városi lakosságnak, Révfülöpön pedig most hétvégén szórakozhatjuk ki magunkat a II. Révfülöpi Kolbásztöltő és Fogópálinka versenyen és Disznótoros Rendezvényren.
Ha pedig a fővárosiak nem szeretnének ilyen messzire menni egy kis kolbászért, akkor ajánljuk mindenkinek jó szívvel a Normafa Síházban a Normakert vendéglő friss, disznótoros kínálatát. Érdemes megkóstolni!