Pénteken indul az a felmérés, amelynek célja minél pontosabb képet nyújtani Sepsiszentgyörgy lakosságának kulturális igényeiről. A közvélemény-kutatás kiterjed az önkormányzat hatáskörébe tartozó összes kulturális intézményre, de többek között a civil szervezetek által tető alá hozott rendezvények is benne foglaltatnak.
Sztakics Éva alpolgármester elmondása szerint a felmérés ötlete Bocsárdi László, a Tamási Áron Színház igazgatója menedzseri tevékenységének kiértékelése nyomán született. Az akkor összeállított szakbizottság tagjai – különös tekintettel az UNITER és a színművészeti főiskola képviselőire – ugyanis úgy vélték, hogy a város vezetősége nem tudta egész pontosan megfogalmazni, melyek az elvárásai a menedzserrel szemben.A bizottság ajánlotta egy ilyen jellegű felmérés elkészítését, mivel elsősorban a lakosság igényeit kell megfogalmazni a színház és a kulturális intézmények felé. Az önkormányzat illetékesei már akkor eldöntötték, hogy ezt a felmérést mindenképp elkészítik, amelynek ellenértéke kilencezer euró, és egy külső szakvállalat végzi. A felméréshez szükséges összeget a város a saját költségvetéséből fizeti.
A megbízott szakcég képviselői már pénteken elkezdték a munkát, amihez elkészültek a román és magyar nyelvű kérdőívek. A közvélemény- kutatást egy 900-as mintán fogják elvégezni, de emellett fókuszcsoportokat is kérdeznek a cég biztosai. Utóbbival kapcsolatosan az alpolgármester kifejtette, hogy pénteken az Andrei Mureºanu Színház, míg szombaton a Tamási Áron Színház előadása után a nézőket kérdezik ki a biztosok. Ezen felül szombaton találkozót szerveznek a két színház vezetőségével, majd később az önkormányzat illetékeseivel.
Sztakics Éva úgy értékeli, hogy a felmérés nyomán az önkormányzat is pontosabban meg tudja majd fogalmazni az elvárásait a kulturális intézményekkel szemben, illetve sikerül még inkább a kultúrafogyasztók igényeihez igazítani a kínálatot. Az alpolgármester arra is rámutatott, hogy nem csak a két színház kínálatára vonatkozó felmérést készítenek, hiszen a kérdőíveken a Háromszék Táncegyüttes, az M-Studio, a Művelődési Ház stb. tevékenységére vonatkozó kérdések is szerepelnek, és a civil szervezetek kulturális rendezvényei sem maradtak ki a sorból, egyszóval átfogó kutatásról van szó.
A közvélemény-kutatást végző vállalat egyébként december 15-re ígérte a végső eredményeket, amelyeket ezt követően az önkormányzat megvitat és kiértékel, majd a következtetéseket közli az érintettekkel. Az eredményeket mindenképp felhasználják majd az intézményekkel szembeni igényeik megfogalmazásában – tette hozzá Sztakics Éva.