1911-ben a mecklenbegi képviselőház bevezeti az agglegényadót, miszerint minden 30 év feletti nőtlen férfinak 25%-kal magasabb adót kell fizetnie. Vicceses hangzik, de megélni elég szar lehetett. Bár Jack London valószínűleg nem emiatt lett öngyilkos 1916-ban e napon.
STARTPISZTOLY ÉS LESZÁMOLÁS
Avagy Olimpia és kádári ígéret 1956-ban.
Természetesen nem az ausztráliai olimpia nyitánya a nap tragédiája. A jugoszláv követségre menekült Nagy Imre e napon hagyja el a követséget, bízva Kádár János ígéretében. Rossz döntés. Több társával egyetemben elfogják és elhurcolják. Ez nem vízilabda meccs. Itt és most nem lehet legyőzni az oroszokat. Sajnos.
Mindent tudunk, és semmit sem. Újra és újra előkerülnek anyagok, de 54 év távlatából még mindig nem tudjuk összerakni a kirakót. Sértően sok darabja hiányzik.
Kérdés: mért csak két éve lett hozzáférhető a Nagy Imre-per hanganyaga? Mi van még lezárt ajtók mögötti lezárt dobozokban?
RÉMÁLOM AZ ELM-UTCÁBAN
Avagy a Kennedy-gyilkosság 1963-ban.
Dallasban egy nyitott autó kanyarodik az Elm-streetre. A könyvtár felső emeletén egy ablak nyitva van. Felrepülnek a galambok. 30 perccel később Kennedy halott. Bő egy óra múlva Oswaldot letartóztatják. Alig másfél óra múlva már Lyndon B. Johnson az Államok elnöke.
Kennedy ki akart vonulni Vietnamból, nem vonult be Kubába. Nyitott Kelet felé. Apja a maffia segítségével segítette az elnöki székbe. Öccse szorongatta a maffiát.
Épeszű ember ma már nem hisz a magányos gyilkos teóriában. Éljünk egészségesen és akkor talán valóban megnyitják az aktákat 2030 akárhányban. Bár kétlem, hogy Amerika valaha is felvállalná e gyilkosság hátterét és elkövetőit. Javaslat: legalább kétszer végignézni Oliver Stone JFK című filmjét. Elolvasni Bill Bonano (róla mintázták Michael Corleone figuráját) Maffiabecsület című könyvét. Elgondolkodtató.