A Ha eljön a szerelem című tajvani családi dráma nyerte a hét végén a legjobb kínai nyelvű alkotásnak járó trófeát a Golden Horse filmfesztivál "kínai Oscarként" emlegetett díjátadóján.
A Csang Co-cse rendezésében elkészült, négy nőről szóló, kis költségvetésből forgatott film olyan favoritokat utasított maga mögé, mint a hongkongi Si jüe vej cseng (Testőrök és bérgyilkosok) és a kínai Touhszi (Bíró) című produkció.A legjobb rendező díját a tajvani Csung Mong-hung nyerte el a Negyedik portré című alkotással, amely egy kétségbeesett gyermek érzelemvilágát ábrázolja, aki képeivel kiált segítségért. A film egy epizódalakításáért Hao Lej kapta meg a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést.
A legjobb színésznő díját a kínai Lu Li-ping nyerte el, aki egy kamasz fiút nevelő dolgozó anyát játszott Kína első parkour-filmjében, a City Monkey (Városi majom) című drámában.
Tajvanon maradt a legjobb színész díja is: a 28 éves Ethan Csüan a Pang-kah című gengszterfilmben nyújtott alakításával halászta el a trófeát a többi jelölt elől.
A meleg románcot ábrázoló Csun feng csen cuj tö je van (Tavaszi láz) című kínai produkció a legjobb vágás és a legjobb eredeti filmzene díjával térhetett haza a szombat esti tajpeji díjátadó ceremóniáról.
A nagy esélyesek között emlegetett Bíró eredeti forgatókönyvével nyert, míg a szintén befutók közé várt, és kilenc díjra jelölt Testőrök és bérgyilkosok végül a legjobb maszk és jelmez elismerésével távozott.
Az életműdíjat idén Hszu Li-kung tajvani rendező-producernek ítélték oda. A 67 éves filmest, aki olyan kiváló rendezők mentora volt, mint az Oscar-díjas Ang Lee vagy Cai Ming-liang, hatalmas ovációval ünnepelte a ceremónia közönsége.
Az est másik tapsviharát a nyolcvanas éveiben járó Szun Jüeh aratta, aki a tajvani filmipar egyik úttörőjeként, valamint fáradhatatlan filantróp munkásságával vívta ki a fesztivál elismerését.
A 47. évébe lépett Golden Horse (Arany Ló) filmfesztivál a tajvani, kínai - köztük hongkongi és makaói -, malajziai és szingapúri kínai nyelven készült produkciók seregszemléje. A fesztiválon eleinte nem szerepelhettek kínai alkotások, ám a kilencvenes években megszűnt ez a korlátozás. Kína filmipara az utóbbi években rohamos fejlődésnek indult, és azóta az ország filmjei egyre inkább uralják a fesztivál mezőnyét.
Forrás: MTI