A Műcsarnok épülete decensen kihúzza magát a tér sarkán. Pár napra beosont ide a legnagyobb művészeti vásár - persze hazai viszonylatokban, a Baselhez vagy New Yorkhoz szokott népek csak kacagnak.
A nagyok természetesen ott vannak, Kieselbach vagy Erdész nélkül nem rendeznek kiállítást, szerencsére idén a kisebbek is helyet kaptak. Személyes kedvencem a STEP1 standja, ahol minden műalkotás 50.000 Ft alatt érhető el, így a kispénzűeket, vagy kezdő gyűjtőket szólítja meg. Kik állítanak ki? Katt!
Hősök sarka
Párizsi Biennálén tartott főpróbája után először Budapesten mutatkozik be a Heroes Corner - majd’ 30 nemzetközi galéria vonultatja fel válogatott alkotásait Szarajevótól Rigáig, New Yorktól Jekatyerinburgig. A Heroes Corner kiállított művei 75 éven ívelnek át. Egy moszkvai galéria, a Na Lenivke hozza az Egy lány portréjá-t 1935-ből, a bukaresti Ivan Gallery – az idei bázeli vásár egyik nagy kedvence - 2010-es munkát választott, A parkban-t, Bartha Sándortól.
Szintén itt látható a Madonna a színpadon, a Rigas Galériából, 1962-es A darukezelő, és 2007-es, Esther Moroze portréja. Erős a fotóválogatás is: Katya Belkina lovon ülő meztelen önarcképe, ami Petrov-Vodkin 1912-es Fürdik a vörös ló című képének modern átirata (Fotoloft, Moszkva) illetve egy felkavaró Putyin portré, a World Press Fotó nyertes Szergej Maximishintől, Párizsból, a RussianTeaRoom Galériától. Mindezeken túl grafikák, videomunkák és szobrok – például egy vas vonalkód Paolo Viviantól (Bulart Galéria, Várna) illetve az Eső, Nazar Bilyktől (Black Square Galéria, New York, Kiev) is szerepelnek a Heroes Corner válogatásában.
Rodchenko különteremben
Az orosz fotográfia 20-as, 30-as évét szemléltető kiállítást, a korszak legjobb fotósainak karakteres életművéből válogatva külön teremben helyezték el. Aki nem érti, vagy többet szeretne tudni, annak minden nap 14-20-ig infomediátor lesz a segítségére, hogy elmagyarázza, merre hány lépés a művészet.
Aki pedig az Art Fairt is szereti és WAMPolni is jár, annak külön jó hír, hogy a képzőművészek ihlette tárgyakhoz lehet hozzájutni a hétvégén a Műcsarnokban.
Aki pedig inkább a nevesebb szakembereknek hisz, azoknak három külön turnusban Lévai Balázs, Réz András és Winkler Nóra tart vállaltan személyes, szubjektív vezetéseket a szombati hosszú nyitvatartás egyik programjaként.
És hogy teljes legyen a kép, az Artfair Bistroban még a sütemények is festmények alapján születtek, s a nemzetközi művészethez nemzetközi ételek – serrano sonka, orosz kenyér, hagymalekvár, ürücomb, parmezánkrém, mangalicaszalámi, lecsókrém, ruccola és ruszli, és persze borok, vizek, kávék, teák és koktélok – társulnak. Az ételek finomak lehettek, mert a sajtótájékoztató végére már csak a zöldséges krumpik várták, hogy bekapják őket, a halakat és vadakat felszippantották az éhes újságírók.
S végül a Budapest Art Fair saját zenei válogatása – by Nesta - szól majd a vásár napjain, csupa olyan szám melynek szerzői, előadói maguk is nagy hódolói a képzőművészetnek.
2010. november 25-28-ig
csütörtök: 11:00-20:00
péntek: 11:00-20:00
szombat: 10:00-22:00
vasárnap: 10:00-19:00
Belépőjegy: 2.500,-
Nyugdíjasoknak: 1.500,-
Diákoknak: 1.500,-
Jegy katalógussal: 4.000,-
Katalógus: 3.000,-