December 11-én tölti be 80. életévét Berend T. Iván Kossuth-díjas akadémikus, az MTA korábbi elnöke, Magyarország és Európa gazdaságtörténetének neves kutatója.
Berend T. Iván tudományos kutatásai Magyarország és Európa, elsősorban Közép-Európa 19-20. századi gazdaságtörténetére irányulnak, kiemelt figyelemmel a fejlődésben elmaradt térségek gazdasági modernizációjára, térségünknek a rendszerváltozás utáni gazdasági átalakulására. Történészek nemzedékei nőttek fel alkotótársával, Ránki Györggyel közösen írt munkáin, és önálló munkái is kiemelkedő tudományos értéket képviselnek. Emlékeit A történelem - ahogy megéltem (1997) címmel adta közre.
A kutatások tapasztalatait, tanulságait kora gazdasági útkereséseiben is hasznosítani kívánta. Az 1960-as években részt vett a gazdasági reform előkészítésében, a rendszerváltáskor elnöke volt a Németh Miklós kormányfő által felállított, a minisztertanács mellett működő tanácsadó testületnek. 1988—89-ben ő elnökölte az MSZMP KB történész munkabizottságát (amelynek az 1945 utáni történelem vitatott kérdéseinek újraértékelése volt a feladata), 1989—93 között pedig tagja volt a szocialista gazdaság átalakítására javaslatokat megfogalmazó Kék Szalag Bizottságnak.
Berend T. Iván az 1970-80-as években több alkalommal volt vendégprofesszor az Egyesült Államokban, majd 1990-ben a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) tanára lett. 1993-tól 2005-ig az itteni Európai és Eurázsiai Tanulmányok Központjának volt az igazgatója.
Munkásságát díszdoktori címmel ismerte el több hazai és külföldi egyetem, tudományos akadémiák sora fogadta tagjai közé. Itthon — egyebek mellett — 1961-ben megkapta a Kossuth-díjat (Ránki Györggyel közösen), 1981-ben az Apáczai Csere János-díjat, 1985-ben pedig az Állami Díjat.
Forrás: MTI