A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemmel közösen Centenáriumi Ünnepséget szervez a száz éve született Tompa Miklós tiszteletére.
A 2010. december 17–19. között zajló rendezvénysorozat programjában a marosvásárhelyi, kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulatok előadásai mellett színháztudományi konferencia, tárlatmegnyitó, emléktábla-avatás, és archív felvételek vetítései szerepelnek. A centenárium alkalmat szolgáltat a neves pályatársak emlékének felidézésére is.Tompa Miklós az erdélyi magyar színjátszás kiemelkedő személyisége. Pályáját Németh Antal mellett kezdte a budapesti Nemzeti Színházban, a 40-es évek elején Kolozsvárott volt rendező, 1945-ben a marosvásárhelyi Székely Színház szervezője és egyik alapítója, 1966-ig igazgatója.
1948-tól a kolozsvári Magyar Művészeti Intézet, később a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet tanára, 1976-tól – az intézet kéttagozatossá válásától – 1981-ig rektora.
A marosvásárhelyi egyetem az ő igazgatásának első tíz évében vált országosan, sőt az országhatárokon túl is ismert és nagyra becsült társulattá, az erdélyi magyar színjátszás akkori reprezentatív együttesévé.
Előadásaikban a társadalmi vonatkozások, a közösségi mondanivalók párosultak a helyzetek, a jelenetek részletes lélektani kidolgozottságával, produkcióik a mikrorealizmus példaértékű teljesítményeinek minősülnek. A hatvanas évektől – egy régebbi vonzalomhoz visszatérve – ő rendezte Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön a leghitelesebb és leghatásosabb Tamási Áron-bemutatókat.
1954-ben Állami Díjjal és a művészet érdemes mestere címmel tüntették ki.
Részletes program itt.