A nyugat-ausztráliai sziklafestményeket vizsgáló kutatók szerint a képek élénk színe azért maradt meg, mert festékük mára élő "biofilm" lett - idézte kedden a BBC hírportálja.
Míg egyes sziklafestmények elhalványulnak az évszázadok folyamán, a Bradshaw-rajzok néven ismertté vált ausztráliai festmények legalább 40 ezer éve őrzik színeiket.Jack Pettigrew professzor, az ausztráliai Queenslandi Egyetem munkatársa kimutatta, hogy a képeket ma már színes baktériumok és gombák népesítik be. Ezek a "biofilmek" magyarázhatják meg azt is, miért okozott nehézséget korábban a sziklafestmények korának meghatározása.
Pettigrew és kutatócsoportja 80 képet vizsgált meg a XIX. században élt felfedezőjük, George Bradshaw után elnevezett sziklafestmények közül a nyugat-ausztráliai Kimberley területén található 16 helyszínről. A vizsgálatok során festékre nem bukkantak, ám az élet jeleire igen, ezért élő pigmentnek nevezték el az anyagot, amely a képeket alkotja.
"Az élő pigment elnevezés metafora, amely arra utal, hogy az eredeti festék pigmentjeit pigmentált mikroorganizmusok helyettesítették" - mondta el Pettigrew a BBC-nek.
A festmények szélein talált lakók közül a leggyakoribb egy fekete gomba volt, amely gyakran jelenik meg együtt egy vörös színű baktériummal. Túlélésük érdekében a gomba vizet szolgáltatott a baktériumnak, míg a baktérium szénhidrátokkal látta el a gombát kölcsönös egymásra utaltságuk idején. Az élő pigmentet alkotó baktérium- és gombafajok pontos meghatározására a biofilmben lévő DNS szekvenálása adhat lehetőséget a tudósoknak. Pettigrew elmondása szerint ezt a munkát már meg is kezdték.