Január 6. nem csak Vízkereszt ünnepe. 33 évvel ezelőtt visszakaptuk a Szent Koronát az Egyesült Államoktól.
Az akkori amerikai külügyminiszter, Cyrus Vance az amerikai népet képviselve a magyar népnek adta vissza a koronát és a koronázási jelvényeket.
Na de hogyan is került a Szent Korona az óceán túlfelére?
Szálasi Ferenc 1944-es hatalomra kerülése után a koronaőrök a nyilasok tudta nélkül a koronát úgy akarták biztonságba helyezni, hogy azt a budai Várban elásták. A kiugrási kísérlet után hatalomra került Szálasi kiásatta a koronázási ereklyéket, és felesküdött rájuk. A szovjet csapatok elől menekülők a koronát először Veszprémbe, aztán Kőszegre és később Velembe szállították.
1945 márciusában a korona átkerült a határ túloldalára. Az értékes ereklye kalandos útja folytatódott. Egy volt császári vadászkastély óvóhelyére került, innen pedig a Salzburgtól keletre fekvő Mattsee-be. Áprilisban a derék koronaőrők elhatározták, hogy elássák a koronát.
A koronaőrség egyik tagjának visszaemlékezése szerint: „Egy üres, elhagyott benzineshordót kettéfűrészeltünk, ebben a kétfenekű hordóban akartuk biztonságba helyezni a koronát. A hordó két darabját egybetoltuk, a koronát, a jogart, az országalmát, a koronázási kardot és a palástot lepedőkbe csavarva beletettük, és május 5-én este elástuk a tóparton", a koronaőrző ládát pedig tovább vitték, mintha az ékszerek benne volnának.
Május 9-én a koronaőrség teherautóját az amerikai katonaság lefoglalta. A ládában azonban nem volt semmi. Hosszas kihallgatás után fény derült a korona rejtekhelyére, melyet feltártak. A belső szövet ekkora már igen rossz állapotba került, ki is szedték belőle. Az utolsó információ az volt, hogy május végén a korona Frankfurtba került.
A számunkra sokat jelentő jelképeket nyolc helyszínen őrizte a hadsereg, végül a Kentucky állambeli Fort Knox egyik páncéltermébe kerültek. Az amerikaiak a hetvenes évek elejétől tervezték István koronájának visszaadását, de ennek feltételei csak a Carter-adminisztráció idejére teljesültek.
Az akkori elnök, Jimmy Carter 1977 végén döntött úgy, hogy visszaadja a koronát, mely nagy vitát váltott ki mind a kongresszusban, mind a kinti magyarok körében. Az amerikaiak azt is kikötötték, hogy a koronaékszereket nyilvánosan állítsák ki, illetve, hogy az MSZMP akkori főtitkára, Kádár János ne vegyen részt az eseményen.
Az ünnepélyes átadás napján Liszt Ferenc Koronázási miséje hangzott fel a Mátyás templomban, melyet Ferenc József megkoronázásakor adtak elő első ízben. Ez nem tetszett az Állami Egyházügyi Hivatal illetékeseinek, de végül engedélyezték a mű előadását.
A korona hosszú időn át a Nemzeti Múzeumban várta a látogatókat, de 2000. január elsején ünnepélyes keretek közt átszállították a Parlament kupolacsarnokába a koránázási ékszerekkel egyetemben. A koronázási palást továbbra is a Nemzeti Múzeumban látható.