Vinko Sebrek horvát fotóművész életművéből válogatott kiállítás nyílik a szerző jelenlétében Budapesten, a Nemzeti Táncszínház Kerengő Galériájában pénteken.
Fotográfiai életműve a dokumentációs képektől a sajtófotókon át a művészi felvételekig terjed. Témáit a mindennapi életben, a természetben, az építészetben, a városi zsánerképekben találja meg, de készít aktfelvételeket, csendéletet és portrékat is. Behatóan tanulmányozta a híres horvát és nemzetközi fotóművészek munkáit, valamint a vizuális művészetekkel és a fényképészet történetével, elméletével foglalkozó szakirodalmat is. Írásai, kritikái megjelennek fotómagazinokban és napilapokban, de katalógusokban és internetes oldalakon is – részletezte Eifert János.
Sebrek több mint 50 éve fotózik és három évtizeden át szervezte a fotográfusok egyesületi életét. A 119 éves Fotoklub Zagrebnek az elmúlt 20 évben az elnöke is volt, ma örökös tiszteletbeli elnöke. Az 1910-ben alapított Zágrábi Szalon főszervezőjeként pedig egy fontos nemzetközi fotós fórum megújítását és működtetését segítette. A 23. Zágrábi Szalont 2009. november 4. és 28. között tartották 50 ország, köztük Magyarország részvételével a Mimara Múzeumban.
Vinko Sebrek 1941-ben született a Károlyváros (Karlovac) melletti Sebreki faluban, ott is végezte iskoláit, majd a zárai (Zadar) repülőakadémián diplomázott és a jugoszláv légierő pilótája lett. 1991-ben, a délszláv háború kitörésekor csatlakozott a horvát légierőhöz, és tábornokként vonult nyugdíjba 2005-ben.
A művésznek 30 önálló és mintegy 100 csoportos kiállítása volt bel- és külföldön. Többszörösen kitüntették szervezői és fotográfusi munkásságáért. 2005-ben megkapta a legrangosabb horvát fotós díjat, a Toso Dabac-plakettet.
A kiállításra – amely január 28-ig tart nyitva – magyar nyelvű katalógus is készült.
Forrás: MTI