Székelyföldi körútjának során Sepsiszent- györgyön mutatták be szombaton délelőtt Egyed Ákos professzor legújabb könyvét, az Erdély 1848 � 1849 című kiadványt.
A minden tekintetben igényes, tudományos jellegű munka a nagyközönség számára is közért- hető nyelven tolmácsolja a magyar történe- lem egyik legfontosabb momentumának er- délyi eseményeit, máig aktuális kérdéseket körüljárva.
A sepsiszentgyörgy Székely Nemzeti Múzeum idei első rendezvényén Boér Hunor könyvtá- ros ismertette Egyed Ákos professzor munká- ját. Az olvasók a 19. század legjobb ismerő- jének legújabb könyvét vehetik kézbe, mely az 1848-49-es eseményekkel pár- huzamosan kialakuló magyar polgári nemzet születésével is foglalkozik, felismerve és előtérbe helyezve a szabadságharc közösségépítő törekvéseit, fogalmazott Boér Hunor. Elmondta: a könyv hihetetlen gazdag irodalmi forrással rendelkezik, a témában pontos, átfogó alapműnek számít, amely a magyar történelem egyik jelentős eseményének lényegi pontjait tisztázza, ennek következtében gondolkozásra késztetve az olvasót.
Egyed Ákos professzor új könyve kapcsán elmondta, az 1848-as szabadságharcban minden magyar család kivette a részét, s így erősödött identitástudatunk is. A szabadságharc tulajdonképpen rendszerváltás volt, nemzetalakító esemény, és az akkor összekovácsolódott magyar nemzet ma is él, fogalmazott a szerző."Számomra az igazi történelmi hagyomány ápolása nagyon fontos, hiszen erős öntudat nélkül a megfogyatkozott erdélyi magyar nemzet nem tud megmaradni" - mondta Egyed Ákos.
A csíkszeredai Pallas Akadémia Kiadónál megjelent Erdély, 1848-1849 című kötet a második kiadásnál tart, és összefoglalja Egyed Ákos témában folytatott újabb kutatásainak eredményét is. A könyv első kiadása két kötetben jelent meg 1997, illetve 1998-ban, a második kiadást a Román Kulturális Alap is támogatta.
Egyed Ákos erdélyi magyar történész, 1990 óta a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, az újraalakult Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke.