Fernando Botero a budapesti Szépművészeti Múzeumnak adományozta egyik alkotását.
A művész hozzájárulásának köszönhetően a kiállítás az eredetileg tervezettnél csaknem egy hónappal tovább, február 20-ig tart nyitva – tájékoztatta a Szépművészeti Múzeum kommunikációs osztályvezetője kedden az MTI-t.
Lévay Zoltán kiemelte: a múzeum vezetésében már a kiállítás megnyitása előtt felvetődött az ötlet, hogy ráveszik Boterót, egy művét – hosszú távú letétként – hagyja Budapesten. A kiállítás szeptember végi megnyitása idején a magyar fővárosban tartózkodó művész erre rábólintott, és azt mondta, addig itt maradhat egy alkotása, amíg az intézmény – szponzori segítséggel – előteremti a vételárat.
Botero később azonban módosította döntését, és nagylelkűen a múzeumnak adományozta a saját magát torreádorként ábrázoló, 1982-ben készült Önarckép című festményét. Az értékes alkotás a Szépművészeti kortárs gyűjteményébe kerül, a mű ezen belüli bemutatásáról később születik döntés.
A február végéig látható kiállításon – amelyet eddig több mint 60 ezren tekintettek meg – a népszerű alkotó munkáival első alkalommal találkozhat a magyar közönség: az 53 festmény és 5 bronzszobor a művész elmúlt húsz évének munkásságáról ad áttekintést. A kiállítás fő egységei felvonultatják Botero parafrázisait, az emberi gyarlósággal, bűnnel foglalkozó munkáit, a mindennapi életet: a bikaviadalt, a cirkuszt ábrázoló alkotásait, valamint portréit, csoportképeit.
Az 1932-ben született, kalandos életű és rendkívül termékeny művész most bemutatott művein keresztül képet kaphatnak a látogatók arról, miképpen merít ihletet, és fejezi ki tiszteletét Botero a klasszikusnak számító európai mesterek előtt, ugyanakkor a tárlat elkalauzolja a látogatókat Latin-Amerika élettől duzzadó, színpompás vidékeire is.
Forrás: MTI