Amerika mérhetetlen politikai korrektsége a cigarettát érintően generációkat foszthat meg ikonikus képek látványától. A cenzorok gátlástalanul retusáltak egy korszakot, az azt meghatározó embereket ábrázoló fotókat
A cigaretta ellenes cenzúra nem új keletű jelenség az amerikai társadalomban, bár pár éve vált igazán trendivé. Már a '90-es években alaposan retusáltak bizonyos korszellemet, és meghatározó embereket ábrázoló fotókat. Elsőként Amerika egyik legnagyobb zenészét érte utol a cenzúrabizottság: 1994-ben az amerikai posta gondolt egyet, és Robert Johnson jazz gitáros szájából pillantok alatt eltüntette a cigit. Az eset különlegessége, hogy a zenészről életében csupán kettő biztosan őt ábrázoló fotó készült. A posta nemes egyszerűséggel a híresebbet átformázta és Johnson egyetlen hivatalos képeként terjesztette.Nem ez az eset volt az amerikai posta egyetlen retusálási akciója. Jackson Pollock, neves festő is áldozatául esett a cenzúra bizottságnak. 1999-ben az amerikai posta emlékbélyeggel ünnepelte a művészt, ám kérdéses, hogy Pollock mennyire örült volna egy olyan bélyegnek, amelyen kivették a kezéből a névjegyeként szolgáló cigarettát. A posta egy 1949-es fotót használt föl, amelyen Pollock cigarettával a szájában alkot, a bélyegen viszont csak egy elszánt művészt látunk káros füstrúd nélkül.
Az angolok sem maradhattak ki a "gyerekvédelemből". Ennek legnagyszerűbb példája Winston Churchill emblematikus szivarjának eltüntetése volt. A London Museum a „PC”-ség jegyében úgy érezte, még az elnök sem engedhette meg magának a szájából csüngő barna szivart, hiszen végzetes következményekkel járhatott volna a fiatalokra nézve. Kicsit sem abszurd gondolat, hogy a szivarozó Churchill képe miatt rohamozták volna meg a fiatalok a szivarboltokat...
A kiskorúak védelme áll minden vita esetében a legelőkelőbb helyen. Cenzúra hatóságokban ritkán fordul meg az a gondolat, hogy ezeket az embereket szellemi nagyságuk miatt csodáljuk és nem káros szokásaik miatt. A híres meseíró Clement Hurd sem kerülhette el a sorsát. A „Goodnight Moon” című könyv hátlapján található, cigarettával pózoló fotójáról a '90-es években jó barátja egyszer csak eltűnt. Ma már csak egy, a kezét igen furán tartó Hurdot láthatnak az amerikai gyerekek a könyv borítóján. (Ahelyett, hogy a kiadó egy másik képet választott volna, inkább a cenzúra mellett döntött).
Mindezek fényében már nem is tűnik annyira bizarr gondolatnak a „Thank you for smoking” című filmben elhangzó ötlet: digitálisan ki kell retusálni a klasszikus filmekből a cigit! Elképzelhető, hogy a következő generációk már egy káros szenvedélyektől mentes Humphrey Bogartot és füstmentes femme fatalokat ismernek meg. Mi lesz akkor, ha még Sherlock Holmestól is elveszik a kokaint?
Forrás: Iconic Photos