Rippl-Rónai József molinókon, kandelábereken, bögréken és csokipapírokon: átjárja Kaposvárt a 150 évvel ezelőtt született festőóriás szellemisége 2011-ben.
Számos hagyományos kaposvári program, így a februári farsangi Dorottya-napok és a májusi Festők városa hangulatfesztivál hangsúlyait is Kaposvár legjelentősebb, Európában is számon tartott festőművészének az emlékére alakítják ki.
A másfélszáz éves jubileum programjáról a Rippl-Rónai Emlékmúzeumban tájékoztatták a szervezők a sajtót. Szita Károly polgármester a Rippl 150 logó mellett állva kalauzolta a jelenlévőket a múlt század fordulójához, amikor a Párizsból visszatérő mester ismét gyökeret vert a vidéki kisvárosban, és európai utazások után 1908-ban megvásárolta a Róma-hegyi villát.
– Kaposvár a művészet és a kultúra regionális fővárosa – mondta Szita Károly, utalva egyebek között a Szivárvány Kultúrpalota tavalyi felújítására, és az idei év egyik nagyszabású beruházására, a mintegy kétmilliárdos Agóra közművelődési és kulturális centrum beruházására. Ebben az épületben 150 alkotásból álló Rippl-Rónai kiállítás nyílik a nyáron. A Vaszary Képtárban szintén a festő műveiből nyílik tárlat a májusi hangulatfesztivál napjaiban, s itt korábban magántulajdonú műveket tárnak a nyilvánosság elé.
Kaposvár évek óta készül Rippl-Rónai születésének kerek évfordulójára, ennek jegyében avattak a városban két zsánerszobrot is. Az egyik a sétálóutcán látható szamárkordés ábrázolás, a másik a Kossuth téren felállítva emlékeztet Ady és Rippl-Rónai egykori találkozásának helyszínére.
A Rippl-Rónai Emlékmúzeum felújítása a város turisztikai fejlesztésére elnyert pályázat része. A múzeumfenntartó megyei közgyűlés képviseletében erről is beszélt a sajtótájékoztatón Gelencsér Attila elnök, aki elmondta: a 218 milliós forintos pályázatból 61,7 millió forintos önrészt vállaltak. Az elnök az uniós pályázat tartalmi elemeiről szólva mondta: a Bitt Kft kivitelezésében föld alá süllyesztett átriumos látogatóközpontot építenek, megújul a villa és a műteremház homlokzata, parkolót is kap az őspark.
Horváth János Milán művészettörténész-főmúzeológus, Rippl-Rónai-kutató kérdésünkre elmondta: a művész 1947-ben elhunyt özvegye, Lazarine nem a Párizsban élő nevelt lányukra, Paris Anellára, hanem ápolójára, a legendás orvosra, Martyn Róbertre (1904-1999) hagyta a villát. A város későbbi díszpolgára (1999) és a megyei tanács 1970-ben állapodott meg a tulajdonlásról, és hasonló alapterületű épülettel kárpótolta a legendás orvost, „hegyi tanárt”, aki hét évtizedes gyógyítói pályája során rákgyógyszert is kifejlesztett.
Kegyelettel őrizte a ház bútorait, relikviáit, azokat a közönség számára is elérhetővé tette, majd később a múzeumnak adta őket. A tanács 1976-ban újította föl és két évvel később nyitotta meg az emlékházat, ahol ma Rippl-Rónai csaknem száz festményét és grafikáit őrzik a korabeli hangulatban berendezett szobák.
Forrás: sonline.hu