Egy népszerű japán képregénysorozat főszereplőjének nevében érkeznek újabb és újabb értékes adományok a szigetország különböző részein működő gyermeksegítő intézményekhez.
A gazdasági válságból csak lassacskán kilábaló Japánban egyre nagyobb lelkesedést és visszhangot váltanak ki azok az adományok, amelyek az 1960-as évek végén futó Tiger Mask (Tigrismaszk) című képregény, majd később rajzfilmsorozat főhősének, Date Naotonak a nevében érkeznek a különböző gyermeksegítő központokhoz.A japán közszolgálati televízió (NHK) híre szerint a héten volt olyan nap, amikor 21 névtelen adomány érkezett az ország különböző részeibe. A korábban megszokott írószerek és bőrből készült iskolatáskák helyett a mostani csomagokban zöldségek, rizs és nagyjából 100 ezer jen (257 ezer forint) összegű készpénz lapult.
A "tigrismaszkos mozgalom" akciója tavaly karácsonykor kezdődött, amikor egy gyermeksegítő központ tíz darab iskolatáskát fedezett fel az udvarán, a csomagon Date Naoto nevével. Az NHK szerint a különleges kezdeményezés jóvoltából eddig 155 iskolatáska és 1,76 millió jen (4,5 millió forint) összegű pénzadomány érkezett a különböző gyermeksegítő intézményekhez.
A múlt héten jegyzetfüzeteket és írószereket kapott egy másik gyermekintézmény. Az adományhoz egy levelet is csatoltak, rajta a rajzfilmsorozat betétdalának néhány sorával: "Imádkozom mindannyiunk boldogságáért". A levél végén az állt: "Kérlek mondjátok el a gyerekeknek, hogy nincsenek egyedül és a világ igazából nem olyan rossz hely".
Az adakozók által álnévként használt Date Naoto figurája maga is árvaházban nőtt fel, majd később profi birkózó lett belőle, aki a keresetének egy részét minden évben egy árvaháznak adományozta. Nem csupán a tigrismaszkos bajnok neve az egyetlen, amely mögé szívesen bújnak az adományozók. Egyesek Télapó néven tevékenykednek, mások pedig Japán egyik legismertebb népi hőse, Momotaro nevében jótékonykodnak.
A névtelen jótevők nem először lendülnek akcióba a rászoruló gyermekekért. Egy látássérült gyerekekkel foglalkozó iskola például 1964 óta minden márciusban zenegépeket kap ajándékba egy névtelen adományozótól.
Az egészségügyi, munkaügyi és jóléti minisztérium adatai szerint 2009-ben 31 ezer hátrányos helyzetű japán fiatal élt gyermekotthonokban és háromezren nevelőszülőknél. A segítőközpontokba olyan gyermekek érkeznek, akiknek rossz családi helyzetük miatt alig van esélyük a normális életre, viszont örökbe fogadni sem lehet őket.
Forrás: MTI