Péntek estére egy Facebookon szerveződött civil kezdeményezés hirdetett békés tüntetést a Kossuth térre.
A szervezők deklaráltan nem akartak politikusokat a téren látni, ez ellen Horn Gábor egy kommentben tiltakozott.A tömeg fél hat körül kezdett gyülekezni, az emberek békésen sétáltak a tér felé. A résztvevők nagyobb része középkorúakból állt, annak ellenére, hogy csak száj-, illetve Facebook-hagyomány útján terjedt a felhívás.
fotó: Kalmár Bence Mádhava
A színpadon először Bakács Tibor Settenkedő próbált hangulatot kelteni, de valahogy nem állt össze a szöveg, vagy talán a lelkesedés hiányzott. Kiderült, hogy ezzel egy időben Bécsben is Varsóban is demonstrációkra került sor. A tömeg bágyadtan tapsolt. Aztán rendszeridegen elemként a színpadra perdült Busa Pista, az Irie Maffiából ismert rapper. A szövegei nem voltak rosszak, de az idősebb korosztály kicsit értetlenül fogadta, másrészt a szöveg egy része egyszerűen eltűnt az éterben. Sokan nem tudtak mit kezdeni a dologgal.
Aztán Bakács a főszervezőt, Fölkel Róbertet szólította a színpadra, majd őt követte Gryllus Dorka, akinek szerepe kimerült abban, hogy felolvasta a kiáltványt, amiben, mint Bakács megjegyezte, nincs helyesírási hiba. A kiáltványt kiszögezték, Dorka jobbra el. Őt követte a berekedt Bródy János, aki finoman bírálta a rendszert, mondván, ő már 40 éve be van rekesztve. Ezt követően – mily meglepő – elénekelte a Ha én rózsa volnék-ot, és természetesen felcsendült a Miért hagytuk, hogy így legyen?
fotó: Kalmár Bence Mádhava
Ekkor megélénkült a tömeg, az idősek lelkesen énekeltek, a fiatalok egy része pedig hallgatott. Bakács lelkesítőnek szánt szpícse folytatódott, felszólította az embereket, hogy küldjenek levelet az orbanviktor kukac (nevetés) orbanviktor pont hu-ra, melyben a kiáltvány követeléseit küldik el. Meghirdette még a következő tüntetés időpontját, és amikor a tömeg nem akart oszolni – mindenki békésen beszélgetett, a tv stáboknak nyilatkozott, vagy épp a dobosokat hallgatta, akik spontán koncertet adtak a tér sarkán – akkor felszólította a tömeget, hogy ugyan menjenek már el, mert jönnek a rendőrök. A biztosurak és hölgyek meglepően alacsony számban képviseltették magukat, és az egész tüntetés a mindenki örül mindenkinek jegyében zajlott. Azt viszont nem sikerült elérni, hogy a tömeg belelkesedjen, hiányzott a svung. A happening alig fél órát tartott, az emberekben érezhetően bent ragadt valami.
Mi, alulírottak, a magyarországi médiatartalmak előállítói és befogadói nem értünk egyet a 2010-ben elfogadott, a szólás és a sajtó szabadságát sértő médiatörvényekkel. Alkotmányos és emberi jogaink tiszteletben tartása érdekében kívánjuk:
1. a médiatörvények alkotmányosságának vizsgálatát, illetve módosítását;
2. a szakmai szervezetek képviseletét a médiaszabályozás átalakításában;
3. a médiahatóság és a médiatestületek politikai függetlenségének biztosítását;
4. az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések lehetőségének eltörlését;
5. a törvény által védett magántitkok és az újságírók bizalmas forrásainak tiszteletben tartását;
6. a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását;
7. a szakmai, valamint a szólásszabadságot, illetve más emberi és politikai jogainkat védő szervezetek bevonását a Közszolgálati Kódex kialakításába.