Mint azt a Google és a Facebook esete bizonyítja, bárkiből lehet milliomos, még egy lepukkant kollégistából is.
1996-ban Larry Page és Sergey Brin, két informatikushallgató megalkotott egy elméletet arról, hogyan lehetne hasznosabbá tenni az internetet és eredményesebbé az információkeresést a hálón. Ebből az egy éjszaka alatt lefolytatott beszélgetésből született meg a Google, ami forradalmasította az netes böngészést. Mark Zuckerberg „tündérmeséje” pedig mára világszenzációvá vált. Így lettek ezek a fiatal huszonéves stréberek az informatikai világ rocksztárjai.forrás: adsoftheworld.com
Ám hány ezekhez hasonló világmegváltó ötlet veszik el nap mint nap, a kellő érdeklődés hiányában? Pedig azzal a világ minden társadalma tisztában van, hogy a tudomány képes a világ megváltoztatására. Feltörekvő fiatal tudósok kellenek a világnak. Ezt több média- és technológiai birodalom felismerte, ennek eredménye, hogy 2011-re meghirdették a Google Tudományos Kiállítás című nemzetközi programozó versenyt. Az eseménysorozatot a LEGO Group, a National Geographic, a Scientific American és a CERN (Nukleáris Kutatások Európai Tanácsa) támogatják. A célcsoport a 13-18 éves fiatalok, akiknek a versenyben való részvételhez csupán egy számítógéppel és internet-hozzáféréssel kell rendelkezniük.
A megmérettetés jóval több embernek nyújt lehetőséget, mint az eddig lefolytatott programozó versenyek. A résztvevőknek nem kell egy helyen tartózkodniuk, hogy megadott idő alatt teljesítsenek egy feladatot, hanem otthonukban, saját időbeosztásban dolgozhatnak a projekteken. Nagy előnyt jelent az is, hogy nem egyedül kell megoldani a feladatot (egy saját program létrehozását), hanem több főből álló csapatok is jelentkezhetnek. Minden online történik, így akár a világ különböző pontjairól állhatnak össze fiatalok. Egyidejűleg versenyezhetnek a távol-keleti számítógép géniuszok és dél-afrikai hackerek.
A jelentkezéshez nincs másra szükség, csak egy regisztrációra, aminek segítségével a versenyzők projektjeiket Google Site-ként írhatják és formázhatják. A regisztráció április 4-ig tart, amely dátum után kezdődhet a szoros küzdelem a vonzó díjakért. Ezek között olyan életre szóló élmények szerepelnek, mint egy utazás a Galápagos szigetekre a National Geograhic-al, több tízezer dolláros ösztöndíj a Google jóvoltából, a fődíj nyertese pedig kiválaszthatja, hol szeretne még több gyakorlatra szert tenni. A CERN, Google, LEGO Group vagy Scientific American biztosít gyakornoki, jobb esetben munkahelyet a győztes informatikus zseninek.
Az elődöntők után a középdöntős projektek nyilvánosságra kerülnek, így a webhasználók szavazhatnak majd a szerintük leghasznosabb oldalra. Ezt követően a 15 döntős prezentálhatja elképzeléseit egy szakmai zsűri előtt, a Google székhelyén, július 11-én. A bírák több kategóriában hirdetnek majd győzteseket, mielőtt bejelentenék, ki lesz 2011 Albert Einsteinje.
A kiírás hivatalos honlapja innen érhető le, a versenyre pedig itt regisztrálhatnak az érdeklődők.