Több száz pályatársa, tisztelője jelenlétében emléktáblát avattak a tíz éve elhunyt Kossuth-díjas színművész, a nemzet színésze, Sinkovits Imre tiszteletére egykori Zápor utcai lakóházán kedden Óbudán.
Gyermekkori barátjáról és osztálytársáról szólva Ormay József arra emlékezett, hogy a később szintén a színészetet választó Krencsey Marianne-nal Sinkovits Imre már ifjúkorában bábszínházat rendezett be óbudai házuk udvarán.
Mint Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere hangsúlyozta, a legendás színművész alakja generációk számára emlékezetes maradt: akár mint az 1965-ben forgatott A tizedes meg a többiek című film főszereplője, akár mint Bódi Vencel Sütő András Ádvent a Hargitán című darabjában vagy mint Törpapa hangja a televízióból.
Sinkovits Imre azonban közéleti szerepvállalásával is példát mutatott - hangsúlyozta a polgármester, felidézve, hogy a művész 1956. október 23-án tízezres néma tömeg előtt szavalta el a Nemzeti dalt. "Ott és akkor a színész közönsége egy egész nemzet volt, az előadás pedig sorsfordító élménye a kortársaknak és utódaiknak egyaránt" - fogalmazott.
Bús Balázs hozzátette: Sinkovits Imre akkor is hazáját szerető ember maradt, amikor hajlíthatatlansága miatt támadások érték, így igazi elégtétel lehetett számára, hogy 2000-ben az elsők között kaphatta meg a nemzet színésze címet. "Nemcsak a színpadon, de bennünk is maradandót alkotott" - emlékezett a színművészre.
A tíz éve elhunyt Sinkovits Imre tiszteletére elhelyezett emléktáblát a színész gyermekei, Sinkovits Marianna és Sinkovits-Vitay András, valamint Bús Balázs leplezték le.
Mint a Pesti Magyar Színház korábban az MTI-vel tudatta, a teátrum képviselői az emléktábla-avatás után az óbudai temetőben megkoszorúzzák Sinkovits Imre sírját.
Szerdán a színház vezetősége a társulat egy másik nagy művésze, az öt éve elhunyt Agárdy Gábor sírjánál emlékezik koszorúzással.
Forrás: MTI