Andy Lau játssza a főszerepet a három évtizede Jet Livel forgatott harcművészeti film, a Saolin templom felújításában, amelynek forgalmazása a napokban kezdődik meg Ázsiában és Ausztráliában.
Az 1982-ben készült Saolin templom indította el az azóta világsztárrá vált korábbi kungfu-bajnok, Jet Li filmes karrierjét. Lau (Szigorúan piszkos ügyek) is járatos a harcművészetekben, ám Benny Chan, aki a forgatókönyvet is jegyzi, hangsúlyozta, hogy ezúttal inkább a történet drámai vonalát akarta előtérbe helyezni.
„Közönségfilmeket csinálok, nem vagyok művészfilm-rendező, nem is tudom, hogy kell mélyen művészi jeleneteket készíteni, és azt sem, miként kell lassan forgatni" – mondta Chan az AP hírügynökségnek adott interjúban.
Mint mesélte, koreográfusát, Corey Yuent arra kérte, hogy a pörgős akciójeleneteket itassa át a „zen küzdelem" szellemével, így a jellemfejlődés hangsúlyosabb legyen az erőszaknál.
A Saolin templom bosszútörténet volt: Li azért sajátította el a Saolin szerzetesek harcművészetét, hogy elégtételt vehessen apja gyilkosain. Benny Chan a XX. század elejére helyezte történetét, és főhősévé egy helyi katonai parancsnokot tett, aki folyton árulástól retteg a hadurak közti háborúskodás káoszában. A Saolin templom befogadja, amikor menekülnie kell, és a szerzetesek között rádöbben, hogy korábbi életében nem a helyes úton járt.
„Mindenki tudja, hogy az első film főként a Saolin kungfuról szólt, hiszen sztárja az a Jet Li volt, akit akkor már ötszörös országos bajnokként ismertek. Ez nagyban hozzájárult a film eladhatóságához. Én azonban nem egy harcművésszel akartam eladni a filmemet. Andy Lau színész. Miért változtattam volna Jet Li-vé? Nem láttam szükségesnek, és nem is akartam ezt" - mondta Chan.
A buddhista Lau egyébként maga is segített filmbeli karaktere kialakításában – tette hozzá a rendező, aki a film egy másik kulcsmotívumaként említette a Lau által alakított machiavellista katona és a Jackie Chan által játszott gondtalan szerzetes szakács között feszülő ellentétet.
Az elgondolkodtató történet ellenére a Shaolin nem szűkölködik az akciójelenetekben. Az egyik robbanás felvétele egy hónapig tartott, mert azt nem forgathatták az eredeti helyszínen, előbb fel kellett építeni a templom valósághű mását, benne a tíz méter magas Buddha-szoborral.
A Shaolin a héten Kínában, Ausztráliában, a Fülöp-szigeteken, Malajziában, Thaiföldön és Indonéziában, majd hamarosan Hongkongban és Vietnámban is debütál.
Forrás: MTI