Új épületszárnnyal kiegészülve, belső tereiben és koncepciójában is megújulva várja péntektől látogatóit a szentendrei Kovács Margit Múzeum; a felújított kiállítóhelyet pénteken a magyar kultúra napjához kapcsolódva adták át.
Mint arról Czene András, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője beszámolt, a mintegy kilenc hónapos felújításnak köszönhetően modern városi kiállítóhellyé alakult az egykor Kovács Margit által kiválasztott műemlék épület.Korszerűsítették a gépészeti rendszereket, megszépültek a belső terek és 21. századi informatikai megoldások segítik a látogatókat a tájékozódásban. A csaknem 110 négyzetméteres, Kocsis József Ybl-díjas építész tervei alapján készült új épületszárnyban kávézó és múzeumi bolt található, de itt kapott helyet az interaktív, három dimenziós vetítésre is alkalmas előadóterem, ahol lehetővé válik az alkotások "virtuális körbejárása". Az információszerzést érintőképernyős terminálok segítik, a termekben nagyméretű LCD képernyőkön többek között portréfilmek és Kovács Margit alkotásait bemutató filmek futnak.
A múzeumban a vakok és gyengén látók számára tapintható tárlat is helyet kapott, a műtárgymásolatokat úgy helyezték el, hogy a kisgyermekek is hozzáférhessenek a szobrokhoz.
A projekt hátteréről szólva Czene András elmondta: pályázaton nyertek 108 millió forintos támogatást a beruházásra, melyhez a tíz százalékos önrészt a megyei önkormányzat biztosította. Az összegből az építkezés és a felújítás mellet sikerült restaurálni a műtárgyakat és a legfelső szinten található emlékszoba bútorait, az új épület akadálymentes, az emeletre lifttel is fel lehet menni.
A projektet elindító Kálnoki-Gyöngyössy Márton leköszönő kulturális helyettes államtitkár kiemelte: az újjászületett múzeum igazolja, hogy van jövője a kismúzeumi rendszernek. Mint mondta: a vidéki Magyarország legalább olyan jó gazdája a művészeti értékeknek, mint a főváros.
Herpai András kurátor elmondta, hogy a kiállítás koncepciója is megújult. A korábbi kaleidoszkópszerű bemutatás helyett kronologikusan helyzeték el az alkotásokat, megszakítva két tematikus egységgel, a kápolna vallásos tárgyú szobraival és az úgynevezett inspirációs teremmel, ahol a műveket Kovács Margit inspirációs forrásai kötik egybe. A korábbi 300 darabbal szemben most mintegy 250 tárgy látható, köztük azonban több olyan is van, amely a régi múzeumban nem volt elérhető.
Herpai András az új épületrész Görög utcai bejáratát körülvevő kerámiafalról kifejtette: negyven négyzetméteres, Kocsis József tervezte bejáratot 50-szer 50 centiméteres kerámialapok alkotják, melyek között négy dombormű található. A kortárs szentendrei szobrászok - Asszonyi Tamás, Csíkszentmihályi Róbert, Szabó Tamás és Szentirmai Zoltán - ezzel tisztelegtek a világhírű keramikus előtt.
Forrás: MTI