Ha minden a tervek szerint megy, február első napjaiban indítják be a nagyközönség számára a vulkáni libegőt, ami kevesebb, mint egy év alatt épült fel.
A napokban az utolsó tesztelések, az utolsó engedélyek beszerzése zajlik, szemléltette a helyzetet Alin Fara, a vulkáni önkormányzat programfelelőse.Tekintettel a projekt nagyságára, az avatón alighanem bukaresti vendégek is jelen lesznek, s ünnepélyes szalagvágásra kerül majd sor. Éppen emiatt - na meg az engedélyeztetési eljárás utolsó lépései miatt - nem tudni pontosan, mikor lesz a hivatalos megnyitó. A libegő mintegy 9 millió euróba került, a finanszírozást a vidékfejlesztési minisztérium biztosította a Zsil-völgyi síelési infrastruktúra-fejlesztés program keretében. A munkálatok tavaly márciusban kezdődtek, amikor a libegő útvonalán kivágták a fákat, s májusban még az alsó állomás alapjait rakták le. December óta a tesztelés van folyamatban, a legfontosabb ellenőrzések már megtörténtek, s immár az utolsó simításoknál tartanak. Nem egészen egy év alatt a munka befejeződött, a határidőket is betartották, ami romániai viszonylatban igen meglepő gyorsaságnak számít.
Ez a legjelentősebb turisztikai infrastruktúra-fejlesztés az utóbbi 25 évben a bányavidéken. Azóta ugyanis csupán a sífelvonók száma bővült a Lupényhoz tartozó Sztrázsán, valamint a Petrozsényhoz tartozó Párengen, viszont semmilyen új kábel-szállítási eszköz nem létesült, amely lentről, a város széléről vinné fel a hegyre a turistákat. Ráadásul a sztrázsai és párengi kétszemélyes, nyílt libegőkhöz képest a hamarosan felavatandó, osztrák gyártmányú vulkáni sokkal korszerűbb. Maguk a libegők zártak, fülkeszerűek, egyszerre 6 személyt szállíthatnak. A 3,4 kilométeres távot körülbelül 8 perc alatt teszi meg, mondta el Alin Fara, majd hozzátette: a libegő csupán a fejlesztési projekt első lépése. Fent, a hegyen ugyanis egyelőre csupán egy rövid, 400 méteres sípályát rendeztek be a turistáknak. A második fázisban a tervben szerepel további 5 pálya létesítése, melyek közül az egyik összekapcsolja a vulkáni hegyet a szomszédos Sztrázsával. Ezáltal több mint öt kilométeres pálya létesül, amivel az általa jóformán egyesülő Vulkán-Sztrázsa üdülő bekerül az ausztriai, svájci stb. nagyok kategóriájában, ahol a sípályák több kilométer hosszúak, együttvéve pedig meghaladják a 100 kilométert.
Ráadásul a második fázisban még egy libegő építése is szerepel, szintén Vulkánban. Amely - az 5 sípályával együtt - körülbelül másfél év alatt épül ki. Ambiciózus célkitűzés, ám a felavatásra készen álló libegő példája bizonyítja, hogy megvalósító.
Forrás: MTI