A világhírű zeneszerző Fryderyk Franciszek Chopin rövid élete alatt szűnni nem akaró látomásokkal küzdött. Spanyol kutatók állítják, hogy feltárták a víziók valódi okát.
A lengyel zongorista 1849-ben, 39 évesen hunyt el tuberkulózisban, amelyet valószínűleg cisztás fibrózis is kísért (ezt azonban soha nem bizonyították, mivel a hatóságok soha nem járultak hozzá ahhoz, hogy DNS-mintát vegyenek a zeneszerzőnek a varsói Szent Kereszt templomban, konyakban megőrzött szívéből), ám a spanyolok szerint Chopin nem csak ebben a betegségben szenvedett: valószínűleg epilepsziás volt.Chopin az általa írt levelekben és feljegyzésekben gyötrő hallucinációkról számol be, amelyek saját állítása szerint megkeserítették az életét.
Szeretője, a költőnő George Sand is többször lejegyezte Chopin szenvedéseit, köztük azt az ominózus esetet is, mikor együtt látogattak meg egy kolostort, amely a zeneszerző számára „tele volt borzalmakkal és szellemekkel”.
Egy, George Sand lányához írt levelében Chopin felemlegeti azt az alkalmat, mikor 1848-ban egy manchesteri magánszalonban adott koncertet. Az előadás alatt úgy látta, mintha szellemek emelkednének elő a zongorájából, emiatt kénytelen volt félbeszakítani a koncertet, és elhagyni a termet.
A hallucinációk több olyan pszichiátriai és neurológiai betegség velejárói, mint a skizofrénia, ám az említett kór esetében a beteg általában hangokat hall, víziók csak nagyon ritka esetekben fordulnak elő.
A spanyol kutatók szerint Chopin hallucinációit valószínűleg a központi idegrendszer halántéklebenyének működési zavara miatt kialakuló temporális lebeny epilepszia okozta, ez a betegség ugyanis gyakran víziókkal és intenzív érzelmi kitörésekkel jár.
Chopin nyugtató gyanánt ópium alapú tinktúrát fogyasztott. A kutatók szerint kizárt, hogy az ópiumhasználat okozhatta a zeneszerző hallucinációit, mivel azok sokkal hamarabb kezdődtek, mint hogy a zeneszerző a kábítószerhez nyúlt volna.
Ezenkívül a spanyolok valószínűtlennek tartják az aurás migrént is, mint a víziók lehetséges kiváltó okát, ugyanis Chopin látomásai sokkal rövidebbek voltak, mint az említett migréntípusnál előfordulók.
Dr. Manuel Varquez Caruncho és csapata szerint nem csoda, hogy az 1800-as években az orvosok átsiklottak az epilepszia, mint a zeneszerző szenvedéseinek oka fölött, ugyanis akkortájt még nem volt olyan modern technológia, mint napjainkban, az orvosok pedig még nem is éretették igazán az epilepszia lényegét.
Dr. Caruncho szerint viszont más nem jöhet számba Chopin betegségével kapcsolatban, csak az epilepszia, ugyanakkor elismerik, hogy ez csak egy diagnosztikai felvetés.
„Ha végre bizonyítást nyer, hogy Fryderyk Chopin az említett kórban szenvedett, azzal eloszlathatjuk a vele kapcsolatos legendákat, és jobban megérthetjük magát az embert, a művészt, és a zeneszerző egész életét” – mondta dr. Charuncho.
Forrás: BBC