Több mint 66 esztendő hányattatást követően került elő, s tért vissza a
Tiszák ősi fészkébe, Gesztre, Tisza Domokos egykori tanítója, Arany János
szobra.

Özvegy Torzsa Sándorné Tassy Viktória, Magyarbánhegyesen élő nyugdíjas tanítónő és gyermekei, Torzsa Sándor és László juttatták vissza Gesztre a műalkotást. A szobrot minden bizonnyal a Tisza-család rendelte Senyei Károlytól, s 1944 őszéig, a kastély feldúlásáig a két miniszterelnök otthonául is szolgált hajlékban lakozott a nagyszalontai költőóriás mása.
Arany János anno 1851 májusától októberéig „...poézisre, magyar nyelv és irodalomra, valamint görögre” tanította a sajnálatosan fiatalon elhunyt Tisza Domokost. A forradalom és szabadságharc bukása után egykori iskolatársa, Hetényi Kovács János ajánlásával került házitanítónak a Tisza-családhoz.
- Geszt máig a szívem csücske, s mindig szerettem, szeretem az ott élő embereket. Ezért is gondoltuk úgy, hogy mindenképpen ott a helye szobornak.
Arany János szobra megboldogult apósomék, néhai Torzsa János és felesége Petőfi utcai otthonának padlásáról került hozzánk több mint negyven esztendővel ezelőtt. Anyósom '69-ben halt meg, apósom egy évre rá követte.
Férjemék a szülői házat eladták, így utána már ő őrizte féltő gonddal a műalkotást. Sajnos, életem párja immár tizenöt esztendeje örökre itt hagyott, de mindig emelkedett lélekkel mesélt a Tisza-családról, ahol kisgyermekként kisinaskodott. Az apósom pedig a Tisza-uradalom megbecsült kerékgyártó- és bognármestere volt. Jómagam '57-ben képesítés nélküli tanítóként kerültem Gesztre, ahol négy évig tanítottam.
Ráadásul szolgálati lakásban, a ma már Arany János nevét viselő általános iskolának is otthont adó Tisza-kastélyban laktunk. Ezt követően 3 évig Okányban éltünk, s utána tértünk vissza édesapám szülőfalujába - foglalta össze dióhéjban családja élettörténetét, valamint a szobor kálváriájának az idő távolából felsejlő stációit özvegy Torzsa Sándorné Tassy Viktória.
A Gesztre visszatért Arany János-szobor alkotóját, és korát Banner Zoltán békéscsabai művészettörténész határozta meg.
- A szobrot Senyei Károly - Stróbl Alajos, Zala György, Fadrusz János és Ligeti Miklós kortársa - minden bizonnyal a XIX. század végén, a XX. század legelején készítette. Senyei (Schmidt) Károly Pesten született 1854-ben, tanulmányait Budapesten, Bécsben és Münchenben végezte. A XIX. századi újbarokk stílus képviselője, főleg zsáner- és épületdíszítő szobrai ismertek.
1886-ban végleg Budapesten telepedett le. A királyi vár Habsburg-termében nyert elhelyezést Mária Terézia, Erzsébet királnyé és Ferenc József mellszobra. Kiemelkedő köztéri alkotásai közé tartoznak a Rákóczi téren lévő Halászó gyerekek, az Ürgeöntő az V. kerületi Vigadó téren, valamint a Hősök terén a millenniumi emlékmű, Szent István és II. Endre alakja - ismertette az Arany János-mellszobor alkotójának életútját Banner Zoltán.
- A szobrász nagy bizonyossággal személyesen ismerte Tisza Domokos házitanítóját, a nagyszalontai költőóriást. Erről árulkodik az alkotás: karakteres portré, ihletett szobor, látszik a férfikora delén megmintázott Arany János arcán az átszellemültség - taglalta a művészettörténész.
Forrás: Beol