A tavalyi kezdeményezés folytatásaként ismét Afganisztán arcai címmel rendez ingyenesen látogatható vetítéssorozatot a kanadai nagykövetség az Uránia Nemzeti Filmszínházban keddtől.
A produkciók közül elsőként a Waging Peace: Canada in Afghanistan (Béketeremtés: Kanada Afganisztánban) című dokumentumfilmet vetítik le a Csortos Teremben. Az 58 perces, 2009-ben elkészült alkotás a kanadai katonák afganisztáni szerepvállalásának hátterét igyekszik felderíteni. Richard Fitoussi független kanadai dokumentumfilmes két ízben utazott a háború dúlta országba, hogy – életét is kockára téve – tudósításaival rávilágítson, mekkora jelentősége van a kanadai jelenlétnek, a tíz éve tartó misszió milyen eredményeket ért el és mennyi reményt nyújtott a békére vágyó afgánoknak.
A filmet követően David Fairchild kanadai külügyi és nemzetközi kereskedelmi szakértő beszél személyes afganisztáni tapasztalatairól.
Az Afghanistan: Between Hope and Fear (Afganisztán: Remény és félelem között) című, február 15-én műsorra kerülő dokumentumfilm azt a nehéz kérdést feszegeti, hogy az évek óta tartó folyamatos újjáépítési erőfeszítések vajon hoztak-e kézzel fogható változást az afgán emberek életében, előre vagy visszafelé halad-e az ország. A válaszok a témát sokfelől érintő, mélyen személyes történetekből rajzolódnak ki Dominic Morrisette és Julian Sher televíziós alkotásában.
Az Afganisztánban felnőtt, majd 17 évesen Kanadába emigrált Nelofer Pazira Audition (Meghallgatás) című dokumentumfilmje egy hazalátogató rendező tapasztalatait meséli el a modernség és a tradíciók között megrekedt világról. Az új filmjéhez szereplőket válogató Pazira kamerája előtt a helybeli férfiak kívánságra kacagnak vagy haldokolnak, a nők viszont izgatott érdeklődésük dacára félnek, hogy megbüntetik őket szereplésükért. A fiatal dokumentumfilmes munkáját február 22-én vetítik az Urániában.
A sorozat befejező alkotása Velcrow Ripper a március 1-jén látható fesztiváldíjas Scared Sacred. A 2004-ben bemutatott 105 perces produkció a vancouveri rendező szokatlan zarándoklata, amelynek során a világ "Ground Zero"-it járja be, arra keresve a választ: van-e remény az emberiség legsötétebb pillanatai után. Hirosimától Kambodzsán és a lerombolt New York-i ikertornyok mementóján át Afganisztánig az ötéves zarándokút alatt azt vizsgálja: hogyan képesek a túlélők felülkerekedni a rettegésen, hogyan tudják megőrizni emberiességüket, és szentelik életüket a világ jobbá tételének.
Forrás: MTI