Nagy sikernek örvendett a nyolc januári előadás, összegezte tapasztalatait McRanin, a dévai színház művészeti igazgatója. Ezek közül 6-nál telt ház volt, a maradék kettőnél pedig olyan félig telt meg a terem.
Ami azt bizonyítja, hogy 22 év - akaratlan - absztinencia után a dévai közönség ki van éhezve a színházra. 2011 januárjában ugyanis szinte több előadás volt, mint az előző néhány évben együttvéve.
A diktatúra nyomása elől 1988-ban disszidálni kényszerült, majd a rendszerváltás után hazatérő McRanin ambiciózus tervei azonban korántsem érnek véget. Februárban 7 újabb előadásra kerül sor. Ötödikén és hatodikán (szombat és vasárnap) kerül sor a dévai társulat második előadására, melynek címe "A rejtélyes párizsi hölgy", Laura Vasiliu, a bukaresti Nottara Színház művésznőjével a főszerepben. Laura Vasiliu sokaknak ismerős, 2007-ben aranypálmát kapott Cannes-ban a 4,3,2 című filmben alakított szerepével.
Február 12-én Csehov Leánykérő című darabja következik, melyet az aradi színház mutat be, majd február 13-án a Frida című zenés táncos darab, mely Frida Kahlo híres mexikói festőnő életét mutatja be, a dévai színtársulat előadásában. Mindezen előadásokra a belépő 12 lejbe kerül felnőtteknek, illetve 6 lejbe diákoknak és nyugdíjasoknak.
Február 21-én a kolozsvári Acum társulat lép fel Caragiale Viharos éjszakájával, mely főleg az idősebb korosztálynak, s a modern behatásoktól mentes klasszikus színház kedvelőinek szól. A belépő itt már drágább lesz, 25 lej felnőtteknek és 15 lej diákoknak és nyugdíjasoknak.
Ezután a híres Dan Puric, a bukaresti nemzeti színház művésze lép fel, aki 3 napra érkezik Dévára. Február 22-én Konferencia a szerelemről című előadással, egy nappal később, pedig az Álom című darabbal. Mindkét előadáson a belépő 36 lej lesz, s ekkor a nyugdíjasoknak sem jár kedvezmény, nekik is teljes árú belépőt kell váltaniuk.
Mennyibe kerülne tulajdonképpen a belépő, mennyiből jönne ki egy színdarab, kérdezték az újságírók? McRanin szerint ez természetesen a színdarabtól függ, a szereplők számától és a díszletek mennyiségétől és minőségétől. Átlagban azonban a belépő olyan 100 lej kellene hogy legyen, s minden este kellene legyen előadás, hogy bevételekből állják a költségeket. Ráadásul a színház fűtése havi 20 000 lejbe kerül, az áram, pedig további 5000-t emészt fel havonta. Természetesen a 100 lejes belépő elriasztaná a közönséget, ezért szorul a színház szubvencióra. Ami tulajdonképpen nem is a színház megélését biztosítja, hanem a közönség hozzáférését a színvonalas színművészethez, véli McRanin. Aki mindenekelőtt színvonalra törekszik. A dévai színház partnerséget kötött a nagyszebeni és aradi társulatokkal, s minél igényesebb társulatokat hív meg vendégszereplésre.
Forrás: MTI