Komoly infrastrukturális hiányosságok, omladozó emlékművek, várak, nulla reklám, össze nem fogó utazási irodák, nincs koncepció, nincs ajánlatcsomag, alkalmi látogatók, átutazó külföldiek, nagyjából ezekkel jellemezhető 2011-ben Arad megye turizmusa, amely bő két évtizeddel a rendszerváltást követően sem indult felfele, sőt, évről évre tovább süllyed.
Komoly infrastrukturális hiányosságok, omladozó emlékművek, várak, nulla reklám, össze nem fogó utazási irodák, nincs koncepció, nincs ajánlatcsomag, alkalmi látogatók, átutazó külföldiek, nagyjából ezekkel jellemezhető 2011-ben Arad megye turizmusa, amely bő két évtizeddel a rendszerváltást követően sem indult felfele, sőt, évről évre tovább süllyed.Mindezek nem szubjektív megállapítások, hanem a megyei önkormányzat által tavaly megrendelt és elvégzett felmérés, átvilágítás hivatalos eredménye, így legalább az érintettek is elolvashatták, amit korábban csupán sejtettek.
Abban mindenki egyetért, hogy Aradnak van turisztikai potenciálja, lenne mit kínálni, megnézni, ám mindeddig senki sem törődött a történelmi, képzőművészeti örökség látogathatóságának megoldásával, sőt, csendben tűrik a mai napig az épületek, várak, kastélyok, szobrok szétmállását, összeomlását. Más kérdés, hogy az anyagi források hiányának a közömbösség mellett politikai okai is vannak, hisz a várak, kastélyok, építészetileg értékes templomok elsöprő hányada a magyar történelemhez kötődik.
A megyébe látogató turisták 42 százaléka a szomszédos régiókból érkezik (42%), valamint az ország déli részéből (26%), a külföldiek aránya mindössze 6%. A végzett közvélemény-kutatásból kiderült, az ide érkezők 41%-a tranzitutas, 25% pedig üzleti céllal jön, és szinte minimálisra zuhant a fürdővendégek száma. Nem csoda, hisz a menyházai fürdő csak nyomokban létezik, turistacsalogató termálfürdő pedig a víz megléte ellenére nincs, az aradiak is Battonyára, Orosházára ruccannak át.
Folytatás>>
Forrás: MTI