Február 11-én, pénteken este 7 órától a Nemzeti Színház Nagytermében mutatja be a Tompa Miklós Társulat Anton Pavlovics Csehov Platonov című színművét.
Február 11-én, pénteken este 7 órától a Nemzeti Színház Nagytermében mutatja be a Tompa Miklós Társulat Anton Pavlovics Csehov Platonov című színművét.
A talán legismertebb orosz drámaíró színpadi műveinek játszása szép feladat, ugyanakkor nagy kihívás minden társulat számára. Csehov drámáinak világa lenyűgöző a szerző pontos és mély emberábrázolásainak köszönhetően, ami talán nem véletlen, hiszen a szerző mestersége orvos volt. Darabjait általában tragikus hangnemben játsszák annak ellenére, hogy a szerző komédiáknak nevezi szövegeit, mert szereplői életének megfejtéséhez az irónia a kulcs.
A Platonov Csehov kevésbé ismert, és ritkábban játszott darabja. Ez talán azzal is magyarázható, hogy a színmű viszonylag későn, 1920-ban, a szerző halála után tizenhat évvel került elő egy moszkvai bank széfjének felszámolásakor.
A dráma alapproblémája az, hogy egy olyan világban, amelyben az élethelyzetek nagyon erősen meghatározzák az emberek életlehetőségeit, hogyan lehet létezni, megőrizni az egyéniséget és a nemesebb ambíciókat, mi hiteles és mi hamis az emberben, az emberi kapcsolatokban. A Platonov a magányosság különös tragikomédiája, ahol a címszereplő egyfajta abszurd anti-Don Juanként jelenik meg. Menekül az őt üldöző nők elől, de ezekben a szerelmi viszonyokban éli át létezésének leglényegesebb vonását: a magányt.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Harsányi Zsolt rendezésében megpróbálja kibontani a Csehov-szöveg sajátosan összetett viszonyrendszereit, s egy a mai korban is érvényes problémaként, a kortárs színjátszás eszközeivel – nagy hangsúlyt fektetve az akusztikus effektusokra és a fényhasználatra – bemutatni a Platonov történetét.
Az előadás szereplői: Bartha László Zsolt, Bekő Fóri Zenkő e.h., Berekméri Katalin, Bokor Barna, Fülöp Beáta, Gecse Ramóna, Kelemen Barna, Korpos András, László Csaba, Meszesi Oszkár, Moldován Orsolya, Ördög Miklós Levente, Tompa Klára és Zalányi Gyula m.v.
Az előadás színpadra állításában a rendező munkatársai voltak: Adrian Ganea e.h. (díszlettervező), Török Ilka e.h (jelmeztervező), Bányai Tamás (fénytervező), Kis-Luca Kinga (koreográfus), Csép Zoltán (dramaturg), Dull János (zenei munkatárs), Csíki Zsolt (rendezőasszisztens).
A premierre a Kemény János bemutató bérletek érvényesek. További előadások februárban: 18, péntek (Csorba András bérlet), 23, szerda (Delly Ferenc bérlet) és 27, vasárnap (Kovács György bérlet), mindannyiszor este 7 órától.
Harsányi Zsolt 1995-ben végezte el a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színész szakát majd, 2006-ban a ugyanitt a rendező szakot. Színészként a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulatában, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatában és a Csíki Játékszínnél tevékenykedett. Rendezőként többnyire kortárs szövegeket vitt színre (Tasnádi István, Roland Schimmelpfennig, Vaszilij Szigarjev) a Figura Stúdió Színháznál, a Csíki Játékszínnél, a Szigligeti Társulatnál, rendezett a marosvásárhelyi Yorick Stúdióban, a székelyudvarhelyi Nézőpont Színháznál, legutóbb a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Akadémiai Műhelyében dolgozott. Jelenleg szabadúszó rendező és a Művészeti Egyetem adjunktusa.
2005-ben és 2006-ban rövid és reklámfilmjeivel díjat nyert a SIMFEST-en, a Tompa Miklós Társulatnál 2008-ban rendezett Roland Schimmelpfennig Nő a múltból című előadását a Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak XX. Fesztiválján díjazták.