Negyvenéves a Queen, és húsz éve hunyt el Freddie Mercury. A popban működik a számmisztika: az Universal megszerezte a jogokat, majd megjelentetett két újrakevert albumot.
Világos: a kiadó nem a tárgyalóba akarta kitenni a szerződést, mint egy műtárgyat, hogy gyönyörködjön benne, hanem pénzt akart. Helyes – a popban ugyebár fontos a számmisztika, különösen, ha pénzről van szó.Az Universal profitot akar, a rajongók pedig mindent, ami a Queennel kapcsolatos, így aztán mindenki jól jár. Első körben megjelent az 1981 őszén publikált klasszikus Greatest Hits és a közvetlenül Mercury halála előtt napvilágot látott Greatest Hits II.
Az első válogatás értelemszerűen az 1972 és 1981 közötti időben készült slágerek közül mazsolázgat. Az album része a nagy poptörténetnek, hiszen a lemez Nagy-Britannia legnagyobb példányban eladott hanghordozója – a világon 25 milliót adtak el belőle, számos magazin minden idők legjobb válogatásalbumának kiáltotta ki.
A lemez érdekessége, hogy különböző változatokban jelent meg, attól függően, hogy mely országban, mely dalok voltak igazán sikeresek. A Queen olyan volt, mint egy minőségi szórakoztatóipari nagyüzem, a hatékonyságot tartotta szem előtt.
Érdekes, hogy az EMI – miközben már nyilván tárgyalt a Universallal – 2009 karácsonyára piacra dobott egy 20 számos válogatást Absolute Greatest címmel, mely a legendás két válogatás mixtúrája. A zenekarnak nem húsz klasszikus slágere van, hanem legalább 40, a két sorlemez-értékű válogatáson pedig összesen 34 szám található. A 1981-es és az 1991-es gyűjtemény tehát jobban körüljárja az életművet, ráadásul egységesebbek is ezek a lemezek. Az 1981-es gyűjtésen inkább a rockosabb dalok szerepelnek, míg az 1991-esen a populárisabbak.
Így aztán a 2009-es Absolute Greatest helyett a két másik válogatást ajánljuk, már csak azért is, mert jobban szólnak a 2011-ben digitálisan felújított szerzemények. Egyébként a II-es sorszámú, 1991-es válogatásból is közel 20 millió fogyott – itt az a sajnálatos tény is dobott az értékesítési adatokon, hogy meghalt Freddie Mercury.
Mint az közismert, 1986-ban a Queen fellépett Budapesten. A koncerttel kapcsolatban működik a partizán-effektus: bár csak 70.000-en voltak a bulin, mégis minden második apuka azt állítja, hogy együtt énekelte Mercuryval a Népstadionban a Tavaszi szél vizet áraszt című dalt.
Greatest Hits
Universal
17 szám 70 perc
Queen
Greatest Hits II.
Universal
17 szám 71 perc