Pablo Picasso életművének viszonylag rövid időszakát és azt is különleges szempontból, egy témát körbejárva mutatja be a New York-i Museum of Modern Art (MoMA) a Picasso: Guitars 1912-1914 című kiállításán.
A június 6-ig látható tárlat keretét a spanyol művész két gitárplasztikája adja. Picasso 1912-ben készítette a Still life with Guitar (Csendélet gitárral) című művét karton, papír, huzal, ragasztó és fonal felhasználásával.Az 1914-ben készített változatot már hengerelt lemezből és huzalból készítette a művész; az egyes alkotórészeket dróttal "varrta" össze.
Picasso a két gitáros művet az 1970-es években hagyományozta a múzeumra.
A különleges kiállítás - egyedül New Yorkban mutatják be - anyagát az 1912-1914 között keletkezett alkotások egészítik ki: összesen 65, a témához kapcsolódó kollázs, konstrukció, rajz, festmény és fotó, amelyek összesen 35 köz- és magángyűjteményből származnak. Sok kölcsönadott kiállítási tárgy először látható az Egyesült Államokban.
"Egy ilyen központosított kiállítás nagyon különlegesnek számít. Megadja annak a lehetőségét, hogy végigkövessük, hogyan alkotott stúdiójában Picasso és miként fejlesztette technikáját" - fejtette ki Gen Lowry, a MoMA igazgatója.
Anne Umland kurátor hangsúlyozta: a kiállítás kétféleképpen értelmezhető. Minden mű egyrészt önállóan, másrészt a többi munkával összefüggésben is vizsgálható.
A különböző anyagokból, például tapétából, jegyzetlapokból, kartonpapírból vagy újságlapokból összeállított "gitár-művek" mindenesetre iránymutatóak. "Picasso ezekkel az alkotásokkal a lehetőségek világát mutatta meg. Munkái megteremtik a modern technikák, például a kollázs, az assemblage vagy a multimedialitás alapjait" - mondta a kurátor.
Forrás: MTI