John Travolta amerikai színész, producer, rendező, a hetvenes évek szupersztárja, ma is az egyik legjobban kereső filmsztár.

Késői gyerekként valóságos csodát jelentett a vallásos katolikus szülőknek, ezért nagy szabadságot engedtek a gyerkőcnek, aki egyik unokatestvére példáját követve mindenáron színész akart lenni. John tizenkét évesen már egy helyi színjátszó csoport tagja volt, musicalekben és matinékon lépett fel. Közben ének- és táncleckéket vett, a sztepptáncot Gene Kelly testvére, Fred Kelly tanította meg neki.
Szülei beleegyezésével 16 évesen otthagyta az iskolát, hogy ideje nagy részét a színészetre fordítsa. A fiatalember Manhattanba költözött, fellépett néhány Off-Broadway produkcióban.
Az ABC tv egyik sitcomjával (szituációs komédia-sorozat) lett híres: 1975-ben a kölyökképű, csillogó szemű fiatalember megkapta Vinnie Barbarino szerepét a Welcome Back Kotter című szituációs komédiában. John a tinédzserek bálványa lett, s énektudása gyakorlására is módja nyílt, számos poplemezt készített.
1977-ben a Szombat esti láz c. film főszerepe tette szupersztárrá. A brooklyni diszkókirályt, Toni Manerót formálta meg, s zajos sikert aratott vele. Egy egész generáció életérzését ragadta meg a film, melyben Travolta maradandó erővel ábrázolta a kiugrási lehetőségek után vágyó hétköznapi fiatalember útját, akinek végül a tánc és diszkó nyújtja a beteljesülés lehetőségét.
Következő filmje, a Grease (1978.) már ellentmondásosabb fogadtatású alkotás, abban azonban biztosak lehetünk, hogy ez is meghatározó filmélmény annak a generációnak az életében, amely annyira szerette a Szombat esti lázat. A filmért Oscar-díj ra jelölték.
1981-ben a Halál a hídon című krimiben , majd a Sylvester Stallone készítette Életben maradni (1983) c. táncfilmben játszik. A film hatalmasat bukik, és repül vele Travolta is.
A 80-as években tévéfilmekben, s csak pár mozifilmben szerepel. (Két fél egy egész (1983), Ingerlő idomok (1985)
A részleges visszatérést a Nicsak, ki beszél! -sorozat jelenti (1989-90), de ez még mindig csak Travolta képességeinek töredékét hasznosítja.
Sztársága a Ponyvaregény 1994-es cannes-i sikerével alapozódott meg ismét, amikor végre ismét egy generációs erejű, összefoglaló filmben tündökölhetett egy vagány, „cool” szerepben. A rendező, Tarantino régi Travolta-rajongó volt, s Vincent Vega szerepét egyenesen kedvenc színészének írta, aki ezért egy újabb Oscar-jelölést érdemelt.
A Ponyvaregény forgatókönyvét eredetileg Roger Avary írta. Tarantino megvette tőle a történet jogát, csak azután kezdte átitatni a számára oly kedves francia újhullámos filmek hangulatával – és azzal a bizonyos „f”-betűs angol szóval, ami 265 alkalommal csúszik ki a szereplők szájából.
Mi történt Travoltával? KATT!
Forrás: Mindmegette