A BP megsérült olajkútjából tavaly kiszivárgott olaj még mindig megtalálható a Mexikói-öböl fenekén - közölte egy amerikai tengerbiológus szombaton egy washingtoni tudományos konferencián.
A tudósok több ezer négyzetkilométernyi területet vizsgáltak át a tengerfenéken. Videofelvételeiken olajba fullad állatokat lehetett látni. A kutatás eredményei arra utalnak, hogy az öböl rehabilitációja sokkal lassabban zajlik, mint azt eddig gondolták.
Samantha Joye tengerbiológus, a Georgia Egyetem professzora egy washingtoni tudományos konferencián mutatta be a Mexikói-öböl fenekéről tavaly év végén készített felvételeket, amelyek közül az utolsó decemberben készült. A bemutatott felvételeken azt lehetett látni, hogy a tengerfenéken még mindig nagy mennyiségben van jelen a BP kútjából szivárgott olaj, több kilométernyire a baleset helyszínétől.
A professzor felvételein elpusztult tengerfenéken élő állatokat lehetett látni, amelyeket a kiszivárgott olaj ölt meg. Elmondása szerint olyan csőférgeket látott a tengerfenéken, amelyek annyira teli voltak olajjal, hogy megfulladtak.
Joye elmondása szerint az olaj kémiai összetételének vizsgálata bebizonyította, hogy az a BP-kútból származott. A kutatás alatt több mint száz helyről vettek mintát a tengerfenékről, és nagyjából hat tonnányi iszapot mozgattak meg. Joye, amikor a sajtótájékoztatón az átkutatott terület nagyságáról kérdezték elmondta, hogy a kúttól több mint száz kilométernyi távolságban is vizsgálták a tengerfenéket.
Az olajszennyezéssel foglalkozó amerikai kormányzati főmegbízott korábban azt állította, hogy 2012-re a Mexikói-öböl már szinte teljesen fel fog épülni a szennyezésből. Korábbi kutatások pedig azt állították, hogy a tengerfenékre ragadt olaj nagy részét mikrobák elpusztították. Joye szerint azonban legfeljebb az olaj tíz százalékát ették meg "mágikus mikrobák".
A Deepwater Horizon nevű olajfúrótorony egy április huszadikán történt, 11 halálos áldozatot követelő robbanás után két nappal süllyedt a tengerfenékre. A sérült kútból 4,9 millió hordónyi (780 millió liter) olaj ömlött a tengerbe, ami az Egyesült Államok egyik legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta.
Forrás: Magyar Online