Megmozgatta a szerzőket az elhunyt drámaíró és színházigazgató emlékét őrző Csiky-pályázat. Eredményt március 24-én hirdetnek.
Komoly olvasmányélmény vár a Csiky Gergely Színház drámapályázatának előminősítőire: 213 kortárs magyar dráma közül kell kiválasztaniuk azokat, amelyek versenyezhetnek a Csoda című kiírás díjaira. Eredményt március 24-én hirdetnek, ekkor lesz a pályázat ötletét ihlető, tavaly elhunyt drámaíró-színidirektor, Schwajda György születésének évfordulója.A színház honlapjának tanúsága szerint, és ez nagyon is hihető, a kiírók által sem várt hatalmas érdeklődés kísérte a pályázati felhívást, amit Rátóti Zoltán igazgató, a néhai Schwajda György tisztelője, barátja és szellemi örököse tett közzé szeptemberben. Új magyar drámák születését, évről-évre kívánja ily módon támogatni a kaposvári színház, miközben megőrzi a névadó drámát jegyző író-direktor emlékét. A kiírásnak egyetlen pályázati feltétele volt azon túl, hogy sem nyomtatásban, sem színpadon nem jelenhetett meg a mű, s drámapályázati díjazott sem lehetett: tartalmaznia kell a csoda-motívumot.
Nos, ennek igen nagy számban sikerült megfelelni, összesen 232 művet küldtek be a hónap elejéig. Tizenkilenc volt érvénytelen, aminek talán elsősorban formai okai lehettek: zárt borítékban, jeligésen kellett pályázni. A beküldő szerzők az ország különböző pontjairól, és határon túlról is jelentkeztek.
Az előolvasás után öttagú bizottság fogja kiválasztani a győztes műveket. A döntésre Kamarell Márta művészeti titkárt, Fándly Csaba színművészt, Bérczes László művészeti tanácsadót és a Bárka Színház művészeti vezetőjét, Morcsányi Géza dramaturg-műfordítót, a Magvető Kiadó igazgatóját, valamint Schwajda Gergő televíziós riportert, szerkesztőt, Schwajda György fiát kérték föl.
Schwajda György egyik legsikeresebb művét – a Himnusz és a Mari mellett – Csoda címmel írta 1978-ban. Az egyfelvonásos abszurd korábban szerepelt az idei stúdiórepertoárban, Dömötör Tamás azonban végül a saját történetét, az Emberfarmot viszi színre.
Forrás: sonline.hu