Visszaadott a tulajdonosának egy több millió forint értékű, egy évekkel ezelőtti betörés során ellopott festményt a rendőrség kedden.
Berár Iván, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdaságvédelmi főosztályának vezetője elmondta: az alkotást az elkövetők évekkel ezelőtt egy kispesti lakásból lopták el. A keret nélküli műre a rendőrök akkor találtak rá, amikor egy lakásbetörés miatt eljárás alá vont monori férfi ügyében nyomozást indítottak.
Közlése szerint a férfi a XXIII. kerületben február 4-én, egy éjjeli akció során lett gyanús a nyomozóknak. Az autóját egészen a XVIII. kerületi MÁV pályaudvarig követték, ahol H. Józsefet igazoltatás és ruházati átvizsgálás alá vonták. Mintegy félmillió forint értékben betörésből származó arany ékszert találtak nála, ezért előállították. Kiderült, hogy a férfi feltételesen volt szabadlábon, ezért a nyomozási bíró előzetes letartóztatásba helyezte.
Az alezredes hozzátette: a férfi lakásán házkutatást tartottak, és kiderült, hogy a gyanúsított több hasonló bűncselekményt követett el, így jutottak el egy pesterzsébeti lakáshoz, ahol rongyba csavarva megtalálták az évekkel ezelőtti kispesti lakásbetörés során ellopott, egy XVI. századi ismeretlen lombard festő által készített alkotást. A férfinak volt egy bűntársa is, akit szintén eljárás alá vontak, de ő szabadlábon védekezhet.
A főosztályvezető az MTI kérdésére válaszolva azt mondta, hogy a korábban már restaurált, az eltulajdonítás után a lakásban tárolt képet H. József feltehetően megrendelésre lophatta el, ezért a felbujtó személyére vonatkozóan további adatgyűjtés szükséges.
A vallási témájú festményt a főosztályvezető visszaadta tulajdonosának.
A tulajdonos az MTI-nek elmondta: a kép - amely Krisztust ábrázolja a kereszttel - korábban a Magyar Nemzeti Galériában is ki volt állítva. Az alkotás egykor édesapja tulajdona volt, és mivel ő a művet még a 70-es években restauráltatta, "féltve őrizte".
Apja halála után a képet négy testvérével közösen örökölte. Hozzátette, hogy az elzárva tartott és neves szakértők által is megvizsgáltatott alkotás soha nem volt falra akasztva. Elmondása szerint az alkotást valószínűleg a Magyar Nemzeti Galériának adják, mert "ilyen nagy értéket otthon nem akarnak tartani".
Forrás: MTI