Ki ne ismerné Istvan Kovacsot, a Berlini Magyar TV tudósítóját, aki vicces akcentusával, és hatalmas mikrofonjával pillanatok alatt az internet sztárja lett? Herr Kovács azonban nem csak vicces riportokat készít: a közelmúltban a berlini Collegium Hungaricumban rendezett Cinema Total nevezetű workshop házigazdája volt, ezzel olyan elődök nyomdokába lépett, mint például Peter Greenaway.
Ön folyamatosan ingázik Berlin és Budapest között. Nem megterhelő ez a sok utazás?Pesten lakom, és csak nagyjából fél évente utazom haza Berlinbe. Hiába nagy a távolság, kibírható.
Hogyan látja Magyarország jelenlegi helyzetét az unióban? Milyennek tűnik az ország "kintről nézve"?
Németországnak mindig is fontos volt Magyarország. Ezt az is mutatja, hogy a Reichstag oldalán van egy tábla, mely megköszöni a magyaroknak, hogy segítettek a fal ledöntésében azzal, hogy kinyitották a határt Magyarország felől a keletnémetek számára. A hidegháború idején ugyanis Magyarországon találkoztak a kelet- és nyugatnémet családok egymással. Az unió ugyanakkor nekünk fontosabb, nagy előny, hogy határok nélkül utazhatunk, és már nem kell vízumért sorban állni, mint pár éve. Ennek persze ára van, a biztonság.
Peter Greenaway után önt kérték fel rá, hogy a berlini magyar intézetben, a Collegium Hungaricumban rendezendő kelet-európai filmes workshop, a Cinema Total moderátora legyen. Azonkívül, hogy ön "helyben van", mi volt a felkérés apropója? Önnek vannak "filmes gyökerei"?
Örültem a felkérésnek, Can Togay János, a Collegium Hungaricum igazgatója bízott meg a konferanszié szerepével. Ez egyben megtiszteltetést is jelent a Berlini Magyar Televízió számára, és a kreuzbergi magyaroknak is, mert ez a Berlini Magyar tévé első élő közvetítése is volt.
Greenaway más szerepet töltött be a Cinema Totalban, ő vetítéseket tartott, és DJ-ként vett részt az eseményen. Rám a specialitásom miatt volt szükség, Berlin és Magyarország közt töltöm be a híd szerepét. Véleményem szerint jól sikerült a rendezvény, Gryllus Dorka és Koltai Lajos is részt vett rajta. Mozgóképes gyökereim csak néző szinten vannak, kedvenc filmem Jon Amiel: Az ember aki túl keveset tudott c. filmje.
A Berlini Magyar Televízió az ön üzleti vállalkozása, vagy egy német állami intézmény?
A Berlini Magyar Televíziót a nézők tartják el, és persze pályázati pénzeket is sikerül időnként kapnunk. Főleg a berlini magyarok közösségének előfizetési díjaiból működünk, és a legtöbb kolléga önkéntes alapon is dolgozik a produkciókban. Körülbelül 2000 nézőről beszélünk, akik figyelemmel kísérik az adásokat. Az internetre az [origo]-val együttműködve kerülnek fel az adások. Weyer Balázzsal, az [origo] korábbi főszerkesztőjével egy Rotfront koncerten ismerkedtünk meg. Ezután jött létre a közös munka a videa.hu -val, ami az [origo] videómegosztója.
A magyarországi nézők továbbra is csak a neten követhetik az Ön kalandjait, vagy számíthatunk arra, hogy a Berlini Magyar TV adásai feltűnnek valamelyik kábelszolgáltató csomagjában?
Sajnos Berlin messze van, így nem valószínű, hogy megérné kábelt húzni Budapestig. Szolgáltatók még nem kerestek meg bennünket, de várjuk a megkeresésüket.
Miért van ilyen hatalmas mikrofonja, és mit jelent rajta a kérdőjel?
Nagy ember nagy mikrofonnal jár. Vicces lett volna, ha én egy kis mikrofont szorongatok a kezemben. Egy kollégám ötlete volt, hogy azt szimbolizálja amit egy riporter csinál: főleg kérdez. Ezért került a kérdőjel mint szimbólum a mikrofonra.
Nézze meg a Berlini Magyar Tévé élő közvetítéseinek részleteit a CHB-ból!
Ha kiváncsi István Kovács műsoraira, kövesse őt a Facebookon és az iwiwen!