Ki ne ismerné Istvan Kovacsot, a Berlini Magyar TV tudósítóját, aki vicces akcentusával, és hatalmas mikrofonjával pillanatok alatt az internet sztárja lett? Herr Kovács azonban nem csak vicces riportokat készít: a közelmúltban a berlini Collegium Hungaricumban rendezett Cinema Total nevezetű workshop házigazdája volt, ezzel olyan elődök nyomdokába lépett, mint például Peter Greenaway.

Pesten lakom, és csak nagyjából fél évente utazom haza Berlinbe. Hiába nagy a távolság, kibírható.
Hogyan látja Magyarország jelenlegi helyzetét az unióban? Milyennek tűnik az ország "kintről nézve"?
Németországnak mindig is fontos volt Magyarország. Ezt az is mutatja, hogy a Reichstag oldalán van egy tábla, mely megköszöni a magyaroknak, hogy segítettek a fal ledöntésében azzal, hogy kinyitották a határt Magyarország felől a keletnémetek számára. A hidegháború idején ugyanis Magyarországon találkoztak a kelet- és nyugatnémet családok egymással. Az unió ugyanakkor nekünk fontosabb, nagy előny, hogy határok nélkül utazhatunk, és már nem kell vízumért sorban állni, mint pár éve. Ennek persze ára van, a biztonság.
Peter Greenaway után önt kérték fel rá, hogy a berlini magyar intézetben, a Collegium Hungaricumban rendezendő kelet-európai filmes workshop, a Cinema Total moderátora legyen. Azonkívül, hogy ön "helyben van", mi volt a felkérés apropója? Önnek vannak "filmes gyökerei"?

Örültem a felkérésnek, Can Togay János, a Collegium Hungaricum igazgatója bízott meg a konferanszié szerepével. Ez egyben megtiszteltetést is jelent a Berlini Magyar Televízió számára, és a kreuzbergi magyaroknak is, mert ez a Berlini Magyar tévé első élő közvetítése is volt.
Greenaway más szerepet töltött be a Cinema Totalban, ő vetítéseket tartott, és DJ-ként vett részt az eseményen. Rám a specialitásom miatt volt szükség, Berlin és Magyarország közt töltöm be a híd szerepét. Véleményem szerint jól sikerült a rendezvény, Gryllus Dorka és Koltai Lajos is részt vett rajta. Mozgóképes gyökereim csak néző szinten vannak, kedvenc filmem Jon Amiel: Az ember aki túl keveset tudott c. filmje.
A Berlini Magyar Televízió az ön üzleti vállalkozása, vagy egy német állami intézmény?

A Berlini Magyar Televíziót a nézők tartják el, és persze pályázati pénzeket is sikerül időnként kapnunk. Főleg a berlini magyarok közösségének előfizetési díjaiból működünk, és a legtöbb kolléga önkéntes alapon is dolgozik a produkciókban. Körülbelül 2000 nézőről beszélünk, akik figyelemmel kísérik az adásokat. Az internetre az [origo]-val együttműködve kerülnek fel az adások. Weyer Balázzsal, az [origo] korábbi főszerkesztőjével egy Rotfront koncerten ismerkedtünk meg. Ezután jött létre a közös munka a videa.hu -val, ami az [origo] videómegosztója.
A magyarországi nézők továbbra is csak a neten követhetik az Ön kalandjait, vagy számíthatunk arra, hogy a Berlini Magyar TV adásai feltűnnek valamelyik kábelszolgáltató csomagjában?
Sajnos Berlin messze van, így nem valószínű, hogy megérné kábelt húzni Budapestig. Szolgáltatók még nem kerestek meg bennünket, de várjuk a megkeresésüket.
Miért van ilyen hatalmas mikrofonja, és mit jelent rajta a kérdőjel?
Nagy ember nagy mikrofonnal jár. Vicces lett volna, ha én egy kis mikrofont szorongatok a kezemben. Egy kollégám ötlete volt, hogy azt szimbolizálja amit egy riporter csinál: főleg kérdez. Ezért került a kérdőjel mint szimbólum a mikrofonra.

Nézze meg a Berlini Magyar Tévé élő közvetítéseinek részleteit a CHB-ból!
Ha kiváncsi István Kovács műsoraira, kövesse őt a Facebookon és az iwiwen!