Egyikük Balázs F. Attila (akkor Csíkszeredában élő) költő, könyvkiadó volt, aki Nica Ștefan néven működött együtt a belügyi szervekkel - állítja Kozma Szilárd csíkszeredai asztrológus, író, költő, aki a napokban tanulmányozta megfigyelési dossziéját a CNSAS székhelyén.
Kozma Szilárd a napokban szembesült a személyére vonatkozó megfigyelési dossziéval a bukaresti CNSAS (a Securitate Archívumát vizsgáló Nemzeti Tanács) székhelyének olvasótermében. Az 1978-ban megnyitott, 1981-ben lezárt, majd 1984-ben újra megnyitott és azóta sem lezárt saját, "Poetul" (A költő) nevet viselő ügycsomót a Hargita Megyei Szekuritate tisztjei (Lt. Pal Carol, Lt. Pop Gheorghe, Cpt. Suciu, Ltcol. Barabași Ștefan, Maior Purle Ioan és mások) állították össze. "Négy darabból állt. Rá volt írva nagy betűkkel, hogy Poetul - jegyezte meg Kozma Szilárd -, ezen a néven foglalkoztak velem, az 507-es számú dosszié tanúsága szerint, ami, néhány elcsípett levelemből való idézet mellett, máris egy besúgói jelentéssel kezdődik."Tamási utódai
Kozma Szilárd úgy emlékszik, hogy Bereczky Károly újságíró javaslatára vették fel a Tamási Áron nevét, 1978 novemberében. 1977 őszén az addig amolyan hivatali kényszerből néha-néha megtartott városi irodalmi körbe rendszeresen járni kezdő, fiatal csoport eldöntötte, hogy színpadra állít egy Ady Endre-emlékestet. Ebből nőtt ki a későbbi rangos Irodalmi Kör, amelynek a vezetésével megbízták, és tulajdonképpen ettől kezdve került a Szekuritate figyelmébe. A megfigyelési dossziékban található dokumentumok szerint, 1978 elejétől már heti rendszerességgel működő csíkszeredai irodalmi körről három, különböző fedőnevet viselő egyén is jelentett, egyikük Balázs F. Attila (akkor Csíkszeredában, 1990 óta Szlovákiában élő) könyvtáros volt, aki a Nica Ștefan fedőnevet viselte. "Van a jelentők között egy ún. Hodházi Alexe, a Nica Ștefan és egy Kokosi nevezetű is. Már startból három besúgónk volt tehát, miközben az elején, amíg a kört rendszeressé nem tettem, és komoly előadókat - de nemcsak szépírókat, hanem közírókat is - nem kezdtem a körre meghívni, még alig voltunk egy néhányan" - mondta nevetve Kozma Szilárd.
Az asztrológus-író által most átlapozott jelentésekből kiderült, hogy Nica Ștefan nemcsak az irodalmi körről, hanem más együttléteikről is beszámolt a belügyi szerveknek. "Erre vonatkozóan többek között egyértelmű bizonyíték számomra a Sárdi Mihály budapesti rendező-asszisztens barátom által szervezett, Domokos Pál Péterrel, az író-néprajzosnak a budapesti lakásán történt találkozásunkról szóló, jegyzőkönyv-szerű beszámoló is. Ezen a találkozáson és beszélgetésen ugyanis csak Attila és én voltunk jelen, Domokos Pál Péteren kívül - fogalmazott Kozma Szilárd. - Megállapítottam, hogy a Szekuritate informátoraként rólam és azokról a barátaimról, ismerőseimről, akikkel közös irodalmi, kulturális rendezvényen részt vettem, illetve baráti társaságban beszélgettem, számtalan jelentést írt. A volt könyvtárigazgató, Lestyán Dénes már korábban elmondta nekem, hogy Attilának mindig szabadságot kellett adjon, amikor én Magyarországra utaztam, és valóban, mintegy véletlenül találkoztam is vele három alkalommal is Budapesten, ahonnan még a vidéken élő barátaimhoz (és a szegedi barátnőmhöz) is elkísért."
Kozma Szilárd hangsúlyozta, hogy Balázs F. Attila nevét, mint volt informátorét azért tartja szükségesnek nyilvánosságra hozni, mert egyrészt ma is közszereplő, másrészt a dossziékban található jelentésekből világosan kiderül, hogy több olyan külföldi, szerkesztőségi, baráti vagy fél-hivatalos írói találkozóról írt jelentéseket, ahol Kozma Szilárd is jelen volt. "Így azok a személyek, akik esetleg szembesítve voltak utólag az itt elhangzott kijelentéseikkel, természetesen arra gondolhattak, hogy én voltam az, aki beköptem őket " - jegyezte meg Kozma Szilárd. - Másrészt azért is fontosnak tartom, mert a rettenetesen káros és vészterhes titkolózással szemben - amit lám, a szekusok is, nem véletlenül, fegyverként használtak! -, asztrológusként határozottan hiszek a tárgyi bizonyítékok szerinti, eltitkolt valóság felszínre hozásának a fontosságában, a nyilvánosság mindenkire nézve egészséges, tehát vésztől és kártól óvó, sőt: akár betegségeket is gyógyítani képes erejében."
Forrás: kemma.hu