Nyolcadik születésnapját ünnepli a Pannonia Allstars Ska Orchestra, vagy ahogy mindenki ismeri, a PASO. A hagyományos jamaicai ska zenét Magyarországon meghonosító csapat szombaton a Gödör klubban játszik és készül negyedik stúdióalbumára.
A zenekar 2003-ban alakult, amikor több zenész - köztük Lipi Brown dobos és KRSA (Tóth Kristóf) énekes - már egy ideje tető alá akart hozni egy tradicionális, jamaicai típusú skát játszó csapatot, mert ilyen akkor még nem létezett Magyarországon. Az összeverődő együttes eredetileg egy laza alkotóközösségnek indult, variálható tagsággal."Addigra egy nagy reggae, dancehall hullám alakult ki Nyugat-Európában és Amerikában, a jamaicai Sean Paul vezette a slágerlistákat. Ska már volt Magyarországon korábban is, de annak alapvetően a brit új hullámhoz köthető ága volt hatással hazai zenekarokra, még a nyolcvanas években, később pedig a ska és a punk ötvözetével próbálkoztak egyesek. Holott a ska eredetileg nem ez volt, hanem ha úgy tetszik, a reggae nagypapája: Jamaicában a skából alakult ki a rocksteady, majd abból a reggae. Mi ezt szerettük volna hangsúlyozni zenénkkel" - fejtette ki KRSA az MTI-nek.
Az énekes kitért arra, hogy a 2000-es évek elején nagy igény volt Magyarországon a vidámabb, táncosabb, mégsem kommersz zenékre az alternatív világban, ezzel is magyarázható a hazai ska/reggae "boom", a műfaj hirtelen népszerűvé válása.
Nemcsak a PASO indult el ebben az időben, hanem az Irie Maffia vagy Copy Con is.
A frontember az MTI kérdésére elmondta: roppant nehéz megszervezni egy 11 tagú zenekar életét, programját, de a feladatokat egyrészt megosztják, másrészt összetartja őket a közös cél, hogy jó zenét játsszanak.
A PASO a magyarországi koncerthelyszíneken kívül megfordult már tizenöt országban, Franciaországtól Ukrajnán át Olaszországig és külföldön is népszerű.
"Persze előfordul, hogy az előzetes megállapodás ellenére olyan helyen kell játszanunk, ahol ennyien meglehetősen kényelmetlenül férünk el vagy a technikai körülmények nem a legideálisabbak. De sokszor éppen ezek az élmények segítenek összekovácsolni minket" - jegyezte meg KRSA.
Az együttest már első stúdióalbumára, a Budapest Ska Moodra (2005) leszerződtette egy amerikai kiadó, a ska zenére specializálódott Megalith Records, amely azóta is kitart a PASO mellett: külföldi terjesztésben a The Return of the Pannonians (2007), valamint a Feel the Riddim! (2009) is ott jött ki. Többször volt már szó amerikai koncertekről, turnéról, ám a zenekar nagy létszáma miatt az óceánon túlra a repülőjegyek kifizetése is hatalmas költséget jelent.
Idén ismét új anyagot készít a PASO, ennek előhírnöke volt a tavaly novemberben a Megadó Kiadó által piacra dobott I'm the One négyszámos maxi.
"Ősz végére, tél elejére tervezzük az új stúdióalbum megjelentetését, már jó néhány dalt rögzítettünk. Továbbra is igyekszünk olyan dolgokkal fűszerezni a skát, amivel más nem, ezek közé tartozik a népzenei elemek beépítése az anyagba. A visszajelzések alapján külföldön erre vevők az emberek. A legtöbbször Barna György hegedűs ötleteitől függ, mikor melyik ska alapra milyen népzenei motívumot használunk fel vagy ő maga hoz egy ilyen témát, amit 'jamaicaisítunk'" - fejtette ki az énekes.
A szombati Gödörbeli koncerten kiemelt szerep jut Szűcs Krisztiánnak, a Heaven Street Seven frontemberének, aki már közreműködött az I'm the One maxi Budapest című dalában is, most pedig még három dalban játszik együtt a PASO-val. Fellép a szlovák Polemic zenekar, valamint a PASO egykori trombitása, SkaPeti által vezetett Kingston Cruisers is és elhangzanak majd ősrégi, még a zenekar első demóján szereplő számok.
Forrás: MTI