12 eszköz, melyek ha nem is halnak ki, szerepük valószínűleg töredékére zsugorodik. Íme, a szakemberek véleménye alapján készült lista.
A halálra ítéltek:1. CD, DVD és társaik – lemezre rögzített tartalmak
Az állandó online lét mellékhatása, hogy muszáj azonnal hozzáférni az anyagainkhoz. Ahogy társadalmunkban egyre nő az adatforgalom, és az internetközpontú kütyük száma sem csökken, esélyes, hogy a világháló lesz a központja az összes személyes elektronikus szórakozási formának. Ez szinte elkerülhetetlen.
Miért lenne szükség külső adathordozókra, ha online üzemmódba kapcsolva gyorsabban megszerezhetjük, amire szükségünk van, és ez sokkal kevesebb zűrrel jár, no meg olcsóbb is?
Ez a folyamat már javában zajlik. Letölthető zenék, letölthető játékok vesznek körül, a lehetőségek száma pedig egyre csak nő. Online filmkölcsönzők és tévécsatornák várják az érdeklődőket.
Vannak olyan emberek, aki már egy éve nem vásároltak CD-t, vagy nem kölcsönöztek ki DVD-t - a számuk napról napra nő.
2. Térhatású 3D-s tévé
Ha háromdimenziós szemüveg van rajtad egy moziban, ahol a környezet optimális, a vászon óriási, a szemüveg pedig nem ciki, az egy dolog. De otthon? Az már egy másik történet. Nemcsak azért, mert rengeteg pénzbe kerül egy 3D-s képet nyújtó televízió, illetve a speciális szemüveg, hanem azért is, mert egyáltalán nem lesz tökéletes az élmény.
Ezek a 3D-s szemüvegek ráadásul irtó zavaróak tudnak lenni. Ha amúgy is szemüveges vagy, akkor pláne. Tévénézés közben netán valami mást is szeretnél csinálni? Le kell, hogy mondj róla, a szemüveg miatt. Ráadásul a 3D-s szemüvegek fejfájást okozhatnak, túlságosan megterhelik a szemet, és még csak nem is csinosak.
Ehhez adjuk hozzá, hogy a felhasználók legnagyobb része elégedetlen a termékkel, és máris érteni fogjuk, miért nem tört még világuralomra a háromdimenziós televízió. Az igyekezet azért példamutató.
A 3D-s tévé megy ki a divatból, már csak azok vásárolják, akik véletlenül bedőlnek az ámító reklámoknak. A technológia még velünk marad egy darabig, de nem lesz a mindennapjaink része.
Egyébként a jó öreg kétdimenziós tévé képe is egyre szebb manapság, de ha valaki mégis térhatásra vágyna, a Toshiba piacra dobta „auto-térhatású” televízióját. Ehhez nem kell semmiféle kiegészítő felszerelés, szabad szemmel látható a térmélység a képernyőn. Igaz, ez a kép sem tökéletes minden nézőpontból, a készülékkel pont szemben ülve, és attól 20-20 fokkal jobbra illetve balra még élvezhető a hatás, távolabb már nem.
Működési elve, hogy a számítógép által vezérelt speciális kijelző kilenc egymásra csúszó képet vetít ki. Mivel a két szemünk előtt más kép jelenik meg, agyunk háromdimenziósnak érzékeli az adást.
Innen pedig már csak egy ugrás a holografikus tévé, a 3D-s alakok a nappalid közepén pompáznak majd, mint Leila hercegnő R2D2-ba rejtett holografikus üzenete 1977-ben, a Csillagok háborújában. Sajnos kereskedelmi forgalomba még nem került ilyen készülék, erre minimum egy évtizedet még várnunk kell.
3. Elektronikus könyvolvasók (eBook)
Nem kétséges, hogy az Amazon elektronikus könyvolvasója, a Kindle, és társai elegáns újítások. Ezek a kütyük könnyebbek, mint egy papírfedeles könyv, és olyan vékonyak, hogy elférnek egy kabátzsebben. Ráadásul annyi könyvet elolvashatunk rajtuk, amennyit csak akarunk. Csodásan hangzik, főleg most, hogy az akkumulátoraik is impozáns élettartammal rendelkeznek, a kijelzőik pedig egyre szebbek.
Miért van mégis a listán az eKönyv-olvasó? Mert habár tökéletesek abban, amire hivatottak, másra nem alkalmasak. Csakúgy, mint egy átlagos zsebkés a szuperfelszerelt svájci bicskához képest. Az iPad például sok hasonló jó tulajdonságot felvonultat az előbb felsoroltak közül, és persze ne feledkezzünk meg az okostelefonokról sem.
Ezek az olvasókészülékek a jóslatok szerint ugyan tartani fogják magukat egy darabig, de szépen lassan eltűnnek majd monofunkcionalitásuk miatt.
4. Hagyományos merevlemezek
Az első számú fenyegetést a flash drive jelenti a hagyományos winchesterekre. Persze ez sokkal magasabb gigabájtonkénti árat jelent, de jóval gyorsabb és ellenállóbb megoldás. A flash drive elterjedése valószínűleg nem történik meg, amíg nem csökken a most még jelentős árrés a két tárolóeszköz között.
A hordozható elektronikai eszközök (okostelefon, iPad, stb.) robbanásszerű elterjedése, illetve a fiatalok igényeinek kielégítése miatt, akiknek nincs szüksége komplett számítógépekre, akik cserélhető memóriakártyákon, USB-driveokon, és virtuális Cloud (pl.: Soundcloud) felületeken tárolják adataikat, már teljesen elavultnak tekinthető a hagyományos winchestereken történő adattárolás. Ha a flash memória még nem is, a Cloud rendszer, ahol nincs szükségünk arra, hogy tudatában legyünk adataink fizikai hollétének, már lesöpri a piacról a winchestereket. Ennek első jele, hogy már nagyon olcsók a merevlemezek; hasonló jelenség játszódott le a floppyk és a kazetták evolúciójának végső fázisában.
5. Kulcsok
A kulcsok folyton elvesznek, ellopják őket, ha az ember keze tele van, nehéz még a zár nyitásával is foglalatoskodni, ráadásul kilyukaszthatják a zsebet.
Mindez nem nagy felfedezés, de a közutálat ellenére a kulcsok csak akkor fognak eltűnni, ha száműzzük őket mindörökre.
Szerencsére ez a folyamat már elkezdődött. Pár évvel ezelőtt megjelentek a kulcsnélküli lakásajtók, és a sokkal elterjedtebb, kulcs nélkül indítható autók. Ezeken kívül ott van a biometrika, így különböző emberi tulajdonságok azonosításával is lehetőség van egy zár kinyitására.
Mindezek ellenére nagyon nehéz lesz elszakadnunk a hagyományos kulcsoktól, mert rengeteg van belőlük a világban.
6. Kézi játékkonzol
A kézi játékkonzol átka is az egyfunkcióssága. A jövő azoké a kütyüké, amelyeken egyszerre lehet játszani, zenét hallgatni, számítógépként és telefonként is funkcionálnak. Ez egyenes következménye a technológiai evolúciónak.
1. Digitális zenelejátszók
Jó pár évvel ezelőtt már temetni akarta a világ a hordozható zenelejátszókat. Alig bukkant fel a Sony WalkManje, máris a haláláról beszéltek, mondván, túl antiszociális. Ma, az iPod világában valószínűleg örökre szertefoszlottak a magányos zenehallgatás ellen felsorakoztatott érvek. Most nem is ebből az irányból érkezik a támadás, hanem ismét az egyfunkciósság kerül pellengérre. Akadnak olyan lejátszók, amik zene mellett videóval is szolgálnak, és ismét ne feledkezzünk meg az okostelefonokról, amik az összes kívánt tulajdonságot egyesítik.
Ugyanakkor, ha valaki álmosan ücsörög a reggeli metrón, nem biztos, hogy videót nézegetve próbál magához térni, a nagy tömegben örül, hogy a füle zárva, és jön a zene. Ezek a zenelejátszók picik, könnyen kezelhetőek, és mivel csak ezt az egy funkciót kell hogy ellássák, sokáig bírják az akkumlátoraik. Nem úgy, mint a korai okostelefonoknál, amikkel mindent lehetett csinálni, csak telefonálni nem, mert túl gyorsan lemerültek.
Különben meg ki mondta, hogy mindenki megelégszik egy készülékkel? Mi van, ha szeretjük, hogy minden kívánságunkat más-más szerkezet váltja valóra?
2. Vezetékes telefon
A különböző kommunikációs technológiák, a zövegalapúak, és az emberi hangot továbbítók mindig is vetélkedtek a felhasználók kegyeiért. Vannak, amelyek eltűnnek, mert a helyükre lép egy fejlettebb rendszer amely pontosan azokat a funkciókat képes ellátni, mint elődje, csak jobban. Vannak azonban olyan eszközök, amelyek pótolhatatlanok, ezért maradnak még egy darabig.
Ilyen a vezetékes telefon is, bár sokan a halálát jósolják már egy ideje. Még mindig jelen vannak az üzleti életben, és a nyugat-európai és amerikai szolgáltatók az alapdíj fejében sokszor szinte korlátlan ingyenes telefonálásra adnak lehetőséget, így csábítva vissza a mobiltelefonokkal elszédített fogyasztókat.
3. Belső égésű motor
A hibridtechnológia kizárólagosságára sajnos még várnunk kell. A Toyota Prius és a Honda Insight még csak egy-két jól működő példa, de az átálláshoz rengeteg időre van szükség. A hagyományos hibridek mellett egyre többet kísérleteznek gázzal működő autókkal is. Ha hinni lehet a híreszteléseknek, a Ford és a Hyundai is erre állt rá, és talán sokkal környezetbarátabb autóik lesznek, mint a jelenlegi hibridek. Ráadásul még olcsóbb technológiának is tűnik, mint a korábbi megoldások.
Vagy ott vannak az elektromos autók, mint például a Nissan Leaf, igazán ígéretesek a jövőre nézve, bár kétségkívül nagy hiányosságuk, hogy nem lehet hatalmas távolságokat megtenni velük egyhuzamban. Természetesen vannak más próbálkozások is, mindenki azt reméli, a saját projektje lép majd a régi, környezetszennyező megoldások helyébe.
4, 5 és 6. Az asztali számítógép, a billentyűzet és az egér
Azért szerepel együtt a három berendezés, mert ha egy nap elérkezik a vég, valószínűleg együtt éri el őket. Az asztali számítógép elavulásáról a kilencvenes évek óta lehet pletykákat hallani, azóta, amióta a laptopok, tabletek (a pusztán egy érintőképernyőből álló füzetnyi mérető miniszámítógépek), okostelefonok megjelentek.
A rengeteg újdonság ellenére azonban az asztali gépek egy darabig még fennmaradnak, hiszen könnyű fejleszteni és szerelni őket, és olcsóbbak is, mint egy hordozható gép. Ezenkívül vannak olyan, videójátékok, munkák, pl. 3D-s design, videótrükk, kiadványszerkesztés, és egyéb feladatok, amikhez többek között sok memóriára és tárhelyre van szükség.
A billentyűzet és az egér helyettesítésére szolgáló jelenlegi eszközök korántsem olyan fejlettek, hogy felválthatnák bármelyik jelenleg használt eszközt. Itt megint előkerül az érintőképernyő, és a hangfelismerő szoftverek, de egyelőre egyik sem olyan kényelmes hosszútávon, mint „elődeik”.
Természetesen bizonyos dolgok eltűnéséről vagy fennmaradásáról beszélni mindig kétesélyes dolog, és ez a lista is tele van találgatásokkal.
Hányszor hallottunk már a rémhíreket Gutenberg-galaxis végéről, mégsem mondhatjuk azt, hogy a könyv ismeret- és kultúraterjesztő szerepe megszűnt volna. Valószínűleg sok szerkentyűvel is hasonló a helyzet, azonban érdekes rá odafigyelni, hogyan vélekednek erről a technológiai újítások és áramlatok világában jártas szakemberek.