Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Ez nektek egyenlőség?

Ez nektek egyenlőség?

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2011. 03. 08.
A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

további bejegyzések a szerzőtől »

A nőnap bár tiszteletre méltó-és igen, értékeljük a virágokat is- sok mindenre felhívja a figyelmet.

A női egyenjogúság ötlete a francia forradalom idején született meg, és ahogy egyre több nő kezdett dolgozni, úgy nőtt a nők igénye is egyenlő jogaik biztosítására.

A nőnap ötlete Clara Zetkin nőjogi aktivistától származik, aki a II. Internacionálé alakuló kongresszusán a férfiakkal azonos jogokat, illetve a nők és a gyermekek védelmét követelte, emellett felvetette, mi lenne, ha kijelölnének egy ünnepet nőnap gyanánt.


1911-ben hivatalosan is megtartották az első nőnapot Németországban, Svájcban és Dániában. Az ünnepségeken a szavazás, a munkavállalás, a továbbképzés jogát, valamint a munkahelyi megkülönböztetés megszüntetését követelték. Magyarországon az egyenlősödési folyamat kezdetének 1880 tekinthető, amikortól a nők középiskolába járhatnak. A következő fontos időpont 1918-ban jött el, amikor a nők választójogot kaptak hazánkban.

A törekvés dicséretre méltó, ám egyelőre a világ legtöbb pontján pusztán szándék szintjén van jelen. A nők alacsony részvétele a politikai életben (a magyar parlamenti képviselők megközelítőleg 8 százaléka nő), a tanulástól és a választójogok gyakorlásától való eltiltás (hazánkban a nők 1945 óta szavazhatnak vagyoni helyzetüktől függetlenül), a munkahelyi "üvegplafon", amely egy bizonyos ponton túl nem engedi a női alkalmazottak előléptetését, a nők férfiakhoz viszonyított alacsonyabb bérezése mind kiemelkedő példája a nők tágabb társadalomban megélt hátrányos megkülönböztetésének.

Például tudta-e,

- hogy a hírek csak 10%-ában kapnak főszerepet a nők....

-hogy az európai parlamenti képviselőknek csak 35%-a nő, míg a nemzeti parlamenti képviselőknek átlagban 25%-a nő....

-hogy minden ötödik nő elszenvedett már családon belüli erőszakot...

-hogy a nők foglalkoztatottsága 12,4 százalékkal csökken, ha gyermeke születik, míg 7,3 százalékkal nő, ha egy férfi válik családapává...

- hogy a nők négyszer olyan valószínű, hogy részmunkaidőben dolgoznak, és ezért alacsonyabb bevételeik és megtakarításaik lesznek, és hézagosabb társadalmi védőháló veszi őket körül...

-hogy a legnagyobb cégek elnökei közül csak 3% a nő...

-hogy a nők áltlagban 17,4 %-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak?

A továbbiakban néhány adat olvasható arról, milyen különbségek figyelhetők meg a nők és férfiak között egészségügyi állapotukat, iskolázottságukat és a munkaerőpiacon elfoglalt helyüket illetően.

Ezek szerint a nők átlagosan 6-8 évvel tovább élnek, mint a férfiak.

A nők várható élettartama 35 országban magasabb 80 évnél, de Afrikában csak 54 év.

Minden nap 1600 nő és több mint 10 ezer újszülött hal meg a világban szülési komplikációk miatt, döntően (99%) a fejlődő országokban.

Évente 1,3 millió nő hal meg a nyitott tűzhelyek miatt krónikus légzőszervi betegségben.

A magas jövedelmű országok 20-59 éves korosztályában a mellrák a fő női halálok.

Bár a közvélemény szív- és érrendszeri betegségeket tipikusan férfibetegségnek tekinti, a hiedelmekkel ellentétben ez a halálok vezeti a rangsort a nők esetében is.

A születéskor várható élettartam a nőknél 78, férfiaknál 70 év, ez az élettartam várhatóan egészségben eltöltve a nőknél 58, férfiaknál 55 év.

Az élelmezésben is hátrányban vannak a nők, egészen pontosan a magyar nők három százaléka nem jut hozzá a naponta szükséges táplálékkalóriához, ezért alultápláltnak számít. A táplálkozással összefüggő krónikus energia beviteli hiány, amelyet a testtömeg-index alapján vizsgálnak, magasabb arányban fordul elő a nőknél, mint a férfiaknál. A volt szocialista országokban a nők 4,9 százaléka, a férfiaknak pedig 1,1 százaléka szenved alultápláltságban.

A nők képzésének kérdése a tizenkilencedik században vetődött fel először a legtöbb európai országban. Az alacsonyabb fokú kötelező oktatás mellett a nők számára először Zürichben, Bernben és Genfben vált elérhetővé az egyetemi képzés. A legelső nő New Yorkban vehette át (orvosi) diplomáját 1849-ben.

Hugonnay Vilma volt az első magyar nő, aki orvosi diplomát szerzett Zürichben 1879-ben, de csak 1897-től gyakorolhatta itthon hivatását. Ekkor az első magyar nő már katedrát kapott a párizsi Sorbonne-on. Mára már inkább női túlsúly uralkodik a felsőoktatásban, az adatok szerint a férfiak hamarabb feladják a tanulást. De az oktatóknál, a kutatásban és feljesztésben ezzel szemben férfi túlsúly látható.

Az Európai Unióban a 15-64 éves férfiak 73%-ának, az ugyanolyan idős nők 59%-ának van jövedelmező állása. Magyarországon ez az arány sokkal kisebb, de a férfiak lemaradása jelentősebb. A 2009-es adatok szerint a férfiak 61 %-a, a nőknek pedig körülbelül 50 %-a dolgozik, ez utóbbiak 7,5%-át foglalkoztatják részmunkaidőben, míg a férfiaknak pusztán 3,9 százalékát.

A fizetési arányok is megoszlanak, míg egy szellemi munkát végző nő átlagban 135 ezer forint körül, addig férfi kollégája 186 ezer forint körül keres. Ugyanez a két összeg pedig fizikai munka esetében 80 ezer és 96 ezer forint.

Bár a nők nagyobb arányban töltenek be szellemi munkakört, sajnos általában alacsonyabb presztizsű és/vagy bérezésű, szerényebb előmeneteli lehetőségek közt dolgoznak, mint a férfiak. Emellett a jövedelemszerző és a háztartási elfoglaltságokat együttvéve a nők szabadideje kevesebb.

Egyébként a legtöbb háztartási munkát az észt, szlovén, magyar, és spanyol nők végzik (több, mint napi 5 órát), míg a skandináv országokbeli társaik egy órával kevesebbet tevékenykednek otthon, mert partnereik többet segítenek nekik teendőikben.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Nő Esélyegyenlőség Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • 5+1 női Star Wars karakter, akik példaképek lehetnek az új generációk számára is 5+1 női Star Wars karakter, akik példaképek lehetnek az új generációk számára is

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard