A vadon élő állatok életkörülményeink és szokásainak megismerése nagy kihívást jelent a kutatók számára. Nem véletlen, hogy olyan mókásnak tűnő módszereket dolgoznak ki, mint a fa odvában elrejtett kandi kamera, ami a lencse előtt elsuhanó mozgásra azonnal kattan.
Ám minket is megajándékoznak most egy több mint 202 ezer darabból álló különleges állatfotó sorozattal. A nagy számú kép mennyiség annak köszönhető, hogy a labor hét különböző projekt eredményeit vonta össze a világ minden tájáról.
A képek olyan - a nyilvánosság számára eddig ismertelen - egyedi arcait
mutatják be a vadállatoknak, amit eddig csak kutatók láttak. Olyan képek, mint az óriás panda tátott szája, vagy a jaguár valódi vérfagyasztó pillantása vadászat közben az állatvilág olyan dimenzióját hozzák el a nagyközönség számára, amit addig csak legendákból ismerhettek.
A megjelent fotók érintetlen, retusálatlan állapotban láthatók a Smithsonian honlapján. „Nem minden kép szép vagy esztétikus, de minden egyes fotó előrelépést jelent a vadvilág megismerésében.”- mondta William McShea a Smithsonian Természetvédelmi és Biológiai Intézet kutatója.
A számtalan kép főként madarakról és emlősökről készült. A közösségi média korában talán nem túl meglepő újítás, hogy a honlapon található képeket a szerkesztők mind megoszthatóvá tették, mind Facebookon, Twitteren és a Flickr fotómegosztó portálon.
Az oldal órákon keresztül tartó böngészési lehetőséget kínál. Már eleve a képek nézegetése rendkívül addiktív, ám ezen felül a fotókra kattintva az adott állat teljes világa megnyílik előttünk: képekkel, információkkal és más társoldalak tartalmaival.
Az állatképek online kiállítása a „Smithsonian Web 2.0” elnevezésű projekt része. Ezzel az internetes akcióval szeretné az intézet közelebb hozni a tudományt a társadalomhoz.
A képek itt tekinthetők meg.