A mai nappal kezdetét vette az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál.
A fesztivál ünnepélyes megnyitójára 11 órakor, a Néprajzi Múzeumban került sor. Az első program az ugyanekkor elrajtoló, stílszerűen Liszt Ferenchez kapcsolódó Liszt Ferenc és a „czigány” zene című kiállítás.
Egy város nem csupán kőből épül fel, fontos építőelemei a tánc, a zene és a kultúra, mondta nyitóbeszédében Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium minisztere. A 17 napig tartó fesztivál Liszt születésének 200 évfordulója mellett az Európai Unió soros elnöksége köré szerveződik. Ennek is köszönhető, hogy eddig sosem látott sztárparádé várható az idei BTF-en. Ez egy kiváló alkalom, hogy Budapest megmutassa a világnak, hogy milyen is egy világszínvonalú, kultúrájára büszke világváros - mondta Réthelyi.
Dr. Fónagy János a Fejlesztési Minisztérium államtitkára szerint a mai nap egy kettős ünnepnap. Egyrészt a tél végének ünnepe, másrészt a tavasz és a kulturális pezsgés rég várt eljövetelének köszöntése. Fónagy főként Lisztet és annak munkásságát méltatta. Kiemelte szerteágazó tehetségét, alkotói, alapítói tevékenységét, nyitott, újító, humanista mivoltát.
Mint mondta, nyitottság nélkül nincs fejlődés, és ez a mai Magyarországon igen időszerű kijelentés. Fónagy szerint 2011 Magyarországon a megújulás éve. Itt külön kiemelte a politikai megújulást, illetve a Liszt Ferenc Zeneakadémia teljes körű felújítását, program és eszközfejlesztését.
Dr. Bagdy Gábor pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes köszönetet mondott a Fesztiválközpont régi és új igazgatójának, ahogy mondta „emberfeletti szervezőmunkájukért”.
A kultúra és a turizmus a jólét és a béke ipara, ebből adódóan ezen két iparágban érzékelhetőek elsőként a bel– és külpolitikai feszültségek, valamint a gazdasági helyezet változásai, mondta dr. Nemes Andrea a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikai főosztályvezetője. A lassacskán növekedő hazai és külföldi gazdasági mutatók viszont reménykeltőek a turizmus számára.
Hazánkban számtalan új fejlesztés és felújítás valósult meg az uniós pályázatoknak köszönhetően. A megújuló Budapest pedig nagy vonzerőt jelent a turisták számára, így a vendéglátóipar talán kilábalhat a gazdasági válság ásta gödörből. A főosztályvezető asszony beszéde végén hozzátette, reméli, hogy a Tavaszi Fesztiválra hazánkba látogató külföldiek tetszését annyira elnyeri majd a BTF pezsgése, hogy az ország többi pontján, például Győrben vagy Kecskeméten megrendezésre kerülő fesztiválokra is kilátogatnak.
A sajtótájékoztató végén dr. Szabó Zsuzsanna, a Néprajzi Múzeum megbízott igazgatója ismertette a frissen megnyitott kiállítást. A Liszt Ferenc és a „czigány” zene című tárlat Liszt 1861-ben megjelent ”A cigányokról és a cigány zenéről Magyarországon” című, sokat vitatott műve alapján készült. A kiállítás keretében megpróbálják a ma emberhez közelebb hozni a korabeli zenei világot az autentikus hangszerek és használati tárgyak segítségével.
A Néprajzi Múzeum több emeletén átívelő tárlat a cigány zenészek legkorábbi ábrázolásaitól kezdve a XIX. századi egyedi témaként funkcionáló roma muzsikusok stilizált megjelenítéséig, korokon átnyúló, átfogó képet nyújt a látogatók számára a cigány muzsikusok társadalmi és kulturális megítéléséről.
A 31. Budapesti Tavaszi Fesztivál március 18-ról április 3-ig, 17 napon keresztül várja a látogatókat.