Ha jobban körülnézünk a padláson, biztosan a kezünkbe akad néhány kiszuperált Nintendo vagy videojáték. Eszünkbe ne jusson kidobni őket - hangszernek még beválhatnak...
A chipzene gyökerei három évtizeddel ezelőttre vezethetők vissza.Jeremiah Johnson, az irányzat egyik képviselője szerint az 1980-as évek óta készülnek zenék Commodore 64-en, Ataris-on és a többi otthoni számítógépen. A chiptune zene az elektronikus zene egy olyan kategóriája, amely egyszerű, valós időben különböző elektronikus készülékeken létrehozott hanghullámokat és zajt tartalmaz.
Kezdetben ezek a zenék még nem kerültek be a szórakozóhelyekre, nem léptek fel velük az alkotók. Amikor aztán az első közönség meghallotta ezt a zenét, először azt hitték, hogy az előadók videojátékot játszanak a helyszínen. Azóta ezeket hangokat sokféle műfajjal vegyítik, például hip-hoppal, rockkal, vagy éppen komolyzenével.
Johnson azt is hozzátette, hogy a chiptune zene eredetileg a Demoscene-ből nőtte ki magát, ebből a számítógépes szubkultúrából, amelyet olyan zenészek, grafikusok és programozók alkottak, akik a számítógéppel létrehozható minél tökéletesebb hang és kép megvalósításán ügyködtek.
A korai időket a videojátékokhoz való kötöttség jellemezte, a közönség a fellépéseken hangos bekiabálásokkal követelte a népszerű játékok betétdalait. „Le kellett hordanunk a közönséget, és meg kellett tanítanunk nekik, miről is szól ez az egész. Egy idő után az emberek megértették, hogy a zene a hangchipekből jön" – mondta Johnson.
Az egyik chipzenét játszó zenekar, a Starscream például régi videojátékokat és számítógép-alkatrészeket használ ahhoz, hogy megteremtse egyedi hangzásvilágát. A kreatív zenészcsapat ezekkel az eszközökkel készíti zenéit, ami lassan a mainstream kultúra részévé válik. A Starscream elektronikus ritmusokat és néha tradicionális hangszereket vegyít retrohangzású sípololásokkal, amiket öreg hardverekből csikarnak ki. Előadás közben a zeneszerzők ritmusosan nyomkodják a Nintendo és a Commodore 64-es billentyűit.
A chipzene igazából nem egy műfaj, inkább egy zenekészítési mód, aminek eredményeképpen létrejöhet gyors, vidám punk, vagy lassú bágyasztó ambient zene, mondja Damon Hardjowirogo, a Starscream egyik tagja.
Hardjowirogo és a dobos George Stroud három évvel ezelőtt, még a gimnáziumban alapította meg a Starscream zenekart. Az amerikai banda azóta koncertezett már Angliában, Kanadában, Németországban és hazánkban is.
Ary Warmaar, az Anamanaguchi, egy másik chipzenét játszó zenekar gitárosa szerint ez a zene inkább az antik hangkártyákból elővarázsolt hangok összeállításáról szól, mint azok a videojátékokhoz való kötöttségéről. „A legtöbb elektronikus zene ugyanígy számítógép segítségével születik. Nem mintha nem szertném az elektronikus zenét, de jó olyasmit hallani, ami egy kicsit idegesebb változata annak.“ – tette hozzá Warmaar.
Az Anamanaguchi egyébként egyre sikeresebb, rengeteg fesztiválszereplés mellett ők készítették el a Scott Pilgrim a világ ellen videojáték-változatának zenéjét is. Warmaar, aki úgy írja le bandáját, mint akik elektronikus zenét, pop-punkot és dance-t játszanak, elárulta azt is, hogy a szülei soha nem engedték kiskorában, hogy videojátékokkal játsszon. Őt és zenésztársait egész életükben foglalkoztatta a zenei korlátok feszegetése, így kerültek közelebbi kapcsolatba a chipzenével.
Magyarországon például Dj.Titusz képviseli ezt az irányzatot. Chip Chip Chokas nevű, a hazai zenei élet kiválóságaiból verbuvált csapatával előszeretettel kísérletezik mindenféle hangzásvilággal.
Forrás: BBC