A Fülöp-szigeteknél figyelték meg, hogy a rókacápák más halak segítségével takaríttatják le magukról az elhalt hámsejteket és élősködőket.
A Fülöp-szigetek partjainál kutatók filmre vették, ahogy a rókacápák egy tengeralatti hegyhez járnak, hogy az ott élő tisztogatóhalak lecsipegessék róluk az élősködőket és az elhalt hámréteget. A cápák rendszeresen visszatértek a "tisztogatóállomásra", és lassan úszkáltak, időt hagyva a halaknak a kurkászáshoz.Ez az első alkalom, hogy ilyen viselkedést figyeltek meg rókacápáknál - írják a brit Bangor Egyetem kutatói a PLoS One című folyóiratban. Ezen is látszik, mennyire létfontosságúak ezek a sekély korallzátony-élőhelyek a veszélyeztetett nagytestű ragadozók számára.
Simon Oliver, a kutatás vezetője több mint öt éve tanulmányozza a rókacápákat. Több mint ezerórányi felvételt készített a cápákról egy tengeralatti hegynél a Fülöp-szigeteki Cebu sziget északi csücskénél. Mivel rendszeresen járnak az állatok a helyre, egész búvárturizmus alakult ki körülöttük - mondta a BBC News-nak Oliver.
A cápák viselkedése arra utal, hogy kifejezetten a tisztogatásért mennek oda. Farkukat lejjebb engedik, hogy vonzóbbak legyenek a tisztogatók számára, ezen kívül módszeresen mintegy háromnegyed óráig köröznek fele olyan lassan, mint ahogyan amúgy úsznának.
A tisztogatóhalak élőhelyéül szolgáló korallzátonyok feltehetően nélkülözhetetlenek a cápák egészsége szempontjából. Kezeletlenül az élősködők fertőzéseket és más szövődményeket is okozhatnának a nagy halaknak. Sajnos a kutatás helyszíne erősen rongálódott a robbantásos halászatnak köszönhetően.
Forrás: MTI