Emlékkövet avattak Lech Kaczynski volt lengyel köztársasági elnök és a tavaly április 10-i szmolenszki légi katasztrófa valamennyi áldozatának emlékére kedden Győrött a magyar–lengyel barátság expressz utasainak részvételével. A különvonat Budapestről indult, Poznanba viszi több szervezet képviselőit, akik szerdán részt vesznek a magyar–lengyel barátság napjának ünnepségén.

Az ünnepségen Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára köszöntőjében emlékeztetett: az emlékmű avatásával összefüggésben született meg Győrött a nyilatkozat, amelynek alapján 2007-ben a magyar és a lengyel parlament március 23-át egyhangúlag a magyar–lengyel barátság napjává nyilvánította.
"A magyar–lengyel barátságot megünnepelni nem más, mint tiszteletünket kifejezni a két nép múltja előtt a jelen és jövő barátságunk folytatása reményében és jegyében" – mondta az államtitkár.
Szászfalvi László kifejtette: a barátság ápolásának fontos állomása, hogy Magyarországon megalakultak és aktívan működnek a települési, a területi és az országos lengyel önkormányzatok. Emellett az egyházi és a civil szerveződések is fontos szerepet töltenek be a magyar-lengyel barátság ápolásában, fórumainak működtetésében – tette hozzá.
Anna Derbin, a budapesti lengyel nagykövetség konzulja az ünnepségen tolmácsolta a lengyel nagykövet gondolatait, amelyek a közös történelmi múlt emlékeit idézték fel.
Bába Iván, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára köszöntőjében hangsúlyozta: az évszázados magyar-lengyel barátság jegyében született expressz különvonat ötletét civil szervezetek vetették fel, s valósították meg.
Az államtitkár szólt az 1940-es katyni vérengzésről, amely – mint mondta – a lengyel katonaság tisztikarának és ezáltal a lengyel értelmiség legjavának "brutális és tömeges kivégzése volt". Kaczynski és kísérete tavaly áprilisban a lemészárolt 22 ezer lengyel tiszt és civil emlékére rendezett megemlékezésre tartott Katinyba (Katyn), magánlátogatás keretében.
Forrás: MTI