A nemzetközileg is elismert kínai művész, Ai Weiwei egy repülőtéri rutinellenőrzés után nyomtalanul eltűnt.
Az utazók személyes adatainak ellenőrzése után Ng-t tovább engedték az utasváróba, míg Weiwei-t biztonsági őrök gyűrűjében elvezették.
„Mikor kérdeztem, hogy hol van Weiwei, azt válaszolták, hogy más dolga akadt. Később, egy külön géppel repül majd Hong Kongba” – mondta Ng a BBC-nek.
Letartóztatása után néhány órával pedig negyven rendőr rohanta le a kínai művész pekingi műtermét.
A stúdiót felforgatták és több tucat tárgyat, köztük műalkotásokat és hétköznapi használati eszközöket is lefoglaltak. Az eszközök nagy részét néhány óra múlva visszaadták.
Ai Weiwei munkái világszerte ismertetek. Többek között ő is részt vett a 2008-as olimpiai játékok központi stadionjának, az úgynevezett „Madárfészeknek” a tervezésében.
Jelenleg a Tate Modern Galériában tekinthetők meg porcelán munkái. A több száz kisebb-nagyobb napraforgómag alakú porcelánszoborral a kínai kultúra előtt tiszteleg a művész, ugyanis a napraforgómag a kínaiak egyik kedvenc csemegéje.
Művészetén kívül politikai szerepvállalásával is felhívta magára a figyelmet. Élesen és nyíltan bírálta a kínai kormányt. A külföldi lapoknak adott interjúi során minden alkalommal kihangsúlyozta, hogy a kínai kormány súlyosan sérti az emberi jogokat és korlátozza polgárai szabadságát.
Legutóbb azzal haragította magára a kínai vezetést, hogy megpróbálta összegyűjteni a 2008-ban, Sichuan tartományban történt földrengésben összedőlt iskolában elhunyt gyermekek neveit.
Ez a téma azért is érinti érzékenyen mind a kormányt, mind a polgárokat, mert a tragédia után a vizsgálatok következtében fény derül arra, hogy több iskolát silány anyagokból, hanyagul építettek fel és már egy kisebb földrengés vagy tájfun hatására is összerogyhatnak, ezzel újabb gyermekéleteket követelve.
A kínai kormány azóta sem beszélt a tragédiáról és az azt követő vizsgálatokról, azoknak az aktivistáknak pedig, akik e témakörben szaglásztak, rejtélyes módon nyomuk veszett.
Az 53 éves Weiwei múlt évben nem hagyhatta el az országot, egy másik ügyből kifolyólag pedig egy rövid ideig házi őrizetben volt, és azóta is folyamatosan megfigyelik.
A kínai hatóságok eddig nem nyilatkoztak Weiwei eltűnésével kapcsolatban.
Forrás: BBC