Közép-európai roma újmédia-művészek munkáiból nyílik kiállítás péntek este, a nemzetközi roma napon Újmédia a kezünkben címmel a Műcsarnok alagsori projektgalériájában, a Menü Pontban.
A kép illusztráció
Mint a Műcsarnok közleménye felidézi, az utóbbi esztendőkben a régiónkban élő roma művészek figyelme intenzívebben fordult a médiaművészet műfaja, illetve az újmédia eszközei felé. A Menü Pontban április 30-ig megtekinthető kiállítás ezeket a legújabb tendenciákat mutatja be, új perspektívát nyújtva ezzel a kortárs roma művészet iránt érdeklődőknek.
A tárlat ajánlója szerint a fiatal roma képzőművészek művei bizonyítják: a roma kultúra és a roma identitás éppúgy sokféle és polarizált, mint a többségi kultúrák. Az újmédia mint műfaj ugyan elsősorban a fizikai apparátus (reprezentációs tér, hely, épület és tárgyak) hiányában jelent meg, mégis hatékony alternatívának tűnik a roma közösségek és alkotócsoportok sokszínű művészetének bemutatására - hangsúlyozzák a szervezők.
"Vajon értelmezhetőek-e az eddigi politikai és művészeti akciók, performanszok, non-profit és virtuális hálózati tevékenységek (melyek sok esetben a valós apparátus hiányát enyhítik) kortárs művészeti kontextusban?" - teszi fel a kérdést az ajánló. A Műcsarnokban helyet kapó tárlat olyan magyar, szlovák és cseh példákat sorakoztat fel, amelyekben a roma kultúra és művészet a fejlődő technológiákat használja kulturális, politikai és esztétikai lehetőségeinek feltárására. Olyan jelenségeket kíván bemutatni, mint a "lomizásból" származó számítógép-alapanyagok újraszervezése (hardverművészet), a roma művészek tudatos média- és közszereplései vagy épp interaktív közösségi projektek.
A tárlaton részt vevő művészeket - Vera Duzdova, Lada Gaziova, Gipsy.cz, Kállai András, Kállai Henrik, Korponovics Roland, Kővári József, Omara, Raatzsch J. André és Siroki László - a három ország képzőművészeti felsőoktatási intézményeiben februárban meghirdetett nyílt pályázati felhívás keretében választották ki.
A Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával, a budapesti Európai Roma Kulturális Alapítvány, a prágai Khamoro Fesztivál és a pozsonyi Roma Produkciós Egyesület szervezésében létrejött kiállítás kurátora Péli Sarolta volt.
Forrás: MTI