Április 10-én, most vasárnap este 6 órakor folytatódik a Tabán mozi rendhagyó sorozata, melyben a fenntartható fejlődés eszközeit ismerteti meg közönségével, egy film és egy előadás keretei között.
Rendezvénysorozatával a környezettudatos, és általában a tudatos életmódot, világhoz való hozzáállást propagálja, hogy mindazoknak, akik nyitottan állnak a fenntarthatósághoz, segítséget és támogatást nyújtson viselkedésmódunk kialakításához. Hogy ne csak a környezet pusztulásáról legyen szó, hanem annak megmentéséről, megmenthetőségéről is.A mostani előadás hívószavai a kultúra, a hagyomány, a közös értékrend és a környezet. A meghívott vendégek pedig Szomolányi Katalin, a Magyar Telekom fenntarthatósági osztályának vezetője, a radiocafé 98.6 Holnapután – földközpontú magazin szerkesztő-műsorvezetője és Novák Péter, színész, énekes, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető lesznek, akik mindketten élharcosai a hazai környezetvédelemnek, ahol csak tehetik, kampányolnak a pusztítás ellen, amit az emberi nemtörődömség okoz.
Ennélfogva évek óta tartó közös szakmai munka és szoros barátság köti össze őket. Az ő extra vendégük pedig Jeney Orsolya lesz, az Amnesty International munkatársa, így valószínűleg az emberi jogok védelme is kiemelt szerephez jut majd az este folyamán.
Gondolkodásmódunk átformálásához nagyon fontos kultúránk, hagyományaink, gyökereink ismerete is. Nemcsak hitünkkel és földünkkel, hanem kultúránkkal, hagyományainkkal is újra meg kell találnunk a kapcsolatot, hogy érezzük, hova tartozunk. A hagyományt tovább kell örökítenünk, hogy utódaink megkapják mindazt, amit mi már saját hibáinkból megtanultunk.
A magyar kultúrának fontos alappillére a népzene, mely a magyar lélek tükre, megőrzése éppen olyan fontos, mint többi hagyományaink ápolása. Így a Szomolányi Katalin és Novák Péter által vezényelt beszélgetés előtt egy kevésbé ismert dokumentumfilm kerül vetítésre erdélyi zenészekről.
Az Életek éneke című alkotás Bereczki Csaba nevéhez köthető. Filmjében bemutatja, mennyire természetes és magától értetődő tud lenni a zene szeretete és művelése olyan családok esetében, akiknél több generáció óta öröklődik a tudás. Mert így a gyermekek előzetes tudása, érzéke, amelyet a mester tovább finomít és művel, igazi különleges stílust eredményez.
A kreativitás és a stílus megmarad, nem vész el az iskolai oktatás során, mint sok más esetben, amikor a nebulót pusztán tanítják zenélni, nem pedig lényéből fakadóan játszik a hangszeren. Ezek mellett pedig megismerheti a néző, milyen egységet képes teremteni a zene egy olyan vidéken, ahol alaphelyzetben utálja egymást a magyar, a román és a cigány. Ilyenkor elmosódik a határ, a különböző címkék leolvadnak, és nem marad más, csak ember és zene.
(színes, magyar dokumentumfilm, 90 perc, 2006)
rendező, forgatókönyvíró: Bereczki Csaba
operatőr: Czigány Gergely, Nemes Tibor
producer: Tolmár Tamás