Élő Partium néven honismereti és kulturális-turisztikai programsorozat indul a régió jellegzetességeinek és népművészetének bemutatására; a hétfői nagyváradi bejelentésen jelen volt Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke is.
Az Élő Partium turisztikai programjait a szervező Partiumi Magyar Művelődési Céh (PMMC) kiterjesztené a Hajdúságra és a Nyírségre is, ebben pedig számítanak a helyi önkormányzatok és kulturális szervezetek mellett a magyar és román kultusztárca támogatására. Az Élő Partiumot a Határtalanul elnevezésű iskolai kirándulási program mintájára kívánják életre hívni.
A legfőbb cél Tőkés László szerint az, hogy felelevenítsék és a köztudatba visszaemeljék "az évtizedekig feledésre kárhoztatott Partiumot, mint kulturális és történelmi térséget".
Ennek fontos eleme azoknak a helyszíneknek és településeknek a bemutatása, amelyek e tájegység nagy szülötteinek a nevéhez kapcsolódnak - hangoztatta, példaként említve mások mellett Arany Jánost, Ady Endrét és Németh Lászlót.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke kitért arra, hogy becsléseik szerint Magyarország lakosságának mintegy fele még nem járt a határon túli nemzetrészeken, nem ismeri, mit jelent Kolozsvár, Gyulafehérvár vagy Nagyvárad. Ezen a tarthatatlan állapoton kívánunk változtatni, a Partiumra összpontosítva - összegezte a kezdeményezést Tőkés László.
A látogatókat a szervezők előadásokra, gasztroturisztikai élményutazásra, tárgyi és szellemi értékek újra felfedezésére invitálják. Tőkés László úgy látja, ez a magyar nemzeti identitás megőrzése mellett a kulturális turizmus által gazdasági potenciált is rejt magában.
Mint elhangzott, az egységes magyar kulturális tér létrehozása és az országhatárok által szétszakított nemzetrészek kulturális és épített örökségének megmutatása fontos összetevőjét képezik az általuk várt művelődéspolitikai rendszerváltozásnak. "Úgy érezzük, hogy ehhez új lendületet nyertünk a tavalyi magyarországi változások révén, most pedig a határok feletti nemzetegyesítésben nekünk is lépnünk kell" - emelte ki.
Tőkés László újfent szorgalmazta a Kossuth és a Petőfi Rádió eredeti elnevezésének helyreállítását, továbbá azok sugárzási körzetének kiterjesztését az egész Kárpát-medencére.
A költészet napja alkalmából a nagyváradi Petőfi parkban Tőkés László, Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, János-Szatmári Szabolcs, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora, továbbá erdélyi magyar szervezetek képviselői közösen megkoszorúzták József Attila szobrát.
Forrás: MTI