Április 8-án, pénteken, Szászrégenben is bemutatták Markó Béla Pallas-Akadémia Kiadónál a közelmúltban megjelent két kötetét. „Az erdélyi macska” és a „Kié itt a tér?” címû kiadványokról Nagy Miklós Kund irodalomkritikus, a Népújság főszerkesztője beszélt.
Nagy Miklós Kund rámutatott, e két könyv egyfajta naplónak is tekinthető, hiszen ezek a szerző életének az 197o-es évektől napjainkig terjedő szépirodalmi, közírói, politikai munkásságába nyújtanak betekintést. Az előbbi többnyire a diktatúra éveiben született fontosabb szépliteratúrai írásokat tartalmazza, a másodikban az író-politikus az erdélyi magyarság 89-es fordulatot követő létének, jogküzdelmének dilemmáival, jövőképének alapvető kérdéseivel foglalkozik.Markó Béla szerint a „Kié itt a tér” című könyv sajátossága, hogy rávilágít arra, az elmúlt két évtizedben az erdélyi magyarság, az erdélyi magyar politika egy alapvető kérdést próbált megválaszolni: azt, hogy kié valójában a tér, a szülőföld, Erdély. A kérdés ma is változatlan, ám az erre adott válaszok módosultak az idők folyamán: a könyv azért is érdekes, mert a szerző írásai, esszéi, politikai beszédei és előadásai révén rálátás nyílik arra is, hogy a kisebbségi küzdelem különböző szakaszaiban milyen volt az adott politikai társadalmi környezet.
A szerző úgy nyilatkozott: a következő években fokozatosan ki szeretne vonulni a politikából, és ezzel egy időben visszatér eredeti hivatásához, az irodalomhoz. Ez a két pálya nem teljesen összeférhetetlen, hiszen ezt az erdélyi történelem számos nagy személyisége is példázza, ma azonban mindkét hivatás, az irodalom és a politika is teljes embert kíván, amit vagy teljes szívvel lélekkel végez az ember, vagy nem. Az irodalom és a politika közötti különbségeket ecsetelve kifejtette: míg a művészet, az irodalom teljes egyéni alkotói szabadságot feltételez, a politika a kompromisszum művészete, amely a célokban nagy keménységet, az eszközökben pedig hajlékonyságot követel. - Sok vita Erdélyben abból származik, hogy vannak, akikben nincsen meg az a bölcsesség, hogy belássák, sokkal fontosabb egy nagy közösségben közös konklúzióra jutni, mint menni előre egyedül, lehetőleg fejjel a falnak – mondta a találkozón a szerző.
Markó Béla költészetét, legfrissebb szonettjeit az est házigazdája, Böjte Lídia, a Kemény János Közművelődési Társaság vezetője is méltatta. A rendezvényen megnyitották Török Bíró Erzsébet székelyudvarhelyi textil- és festőművész kiállítását is.

Török Bíró Erzsébet: Gyepes
A kert erotikája
Színes szoknyájukból kilépnek sorra,
s ott állnak, összehúzva csontos válluk,
fél szemmel, szégyenkezve nézek rájuk,
a tarka holmi egy kupacba szórva
még szinte gőzölög, míg körbejárja
őket a szél, fogdossa, belepaskol
sovány combjukba, s vissza-visszakarmol
ijedten egyik-másik, mert a nyárra
emlékezik ilyenkor, ahogy lengett-
ringott kacéran, sohasem didergett,
beburkolózva saját illatába,
lemerült éjjelenként önmagába,
s felbukkant reggel hajában darázzsal,
párnapihével és csillag-parázzsal.
Forrás: Beol