Magyarországi cigány festőnők mintegy 80 képe látható a Színekben oldott életek című albumban, amely tíz interjút is tartalmaz a művészekkel, a 11. alkotó, Oláh Jolán ugyanis már nem él.
forrás: romagaleria.hu
A kötetben szereplő tizenegy festőnő az esélyek teljes hiánya ellenére képes volt arra, hogy megvalósítsa önmagát és a család, a gyerekek mellett azt csinálja, amire vágyik. "Ezek az interjúk elképzelhetetlen belső erőről, lemondásról és elhivatottságról vallanak, a festmények pedig az egyetemes művészet vitathatatlan részét képezik" - emelte ki a művészettörténész.
Festészetüket meghatározza a mindennapi élet, a cigányhagyományok, a vallás és mindenekelőtt a család. Oláh Mara gyermekkorától rajzolja a család történetét. Az albumban Oláh Jolán (1932-2005) naiv festő a kiindulópont, a mérce, megtalálhatók a kötetben művészek szinte az egész országból.
Bada Márta - aki most ünnepli 60. születésnapját - kiállítása a Madách Színház Tolnay Szalonjában május 5-ig látható. Orsós Teréz, Csoknyai Rozi, Nyári Irén, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Milák Brigitta, Patai Zsuzsa, Balogh Mónika és Illés Bódi Barbara festményei láthatók még az albumban. Szuhay Péter, a Néprajzi Múzeum muzeológusa írta a kötet záró tanulmányát.
A képek többsége olaj-vászonra készült, de van olaj-farostlemezes is, mert ha nincs pénz vászonra, előkerül a farostlemez és van néhány üvegkép is - jegyezte meg Czibula Katalin.
Forrás: MTI